Ще на початку ХХ століття на території України активно поширювались природоохоронні ідеї. 1913 року у Харкові відбулась одна з перших у світі виставка з охорони природи, яку відвідали майже 10 тисяч людей. Виставка розповідала про наслідки знищення лісів, розорювання степу, осушування боліт, про зникнення рідкісних видів, про вплив на природу промисловості тощо.
Після відвідин цієї вистаки, Київське орнітологічне товариство ім. К. Ф. Кесслера організувало Комісію з охорони природи та вирішило не лише вивчати птахів, але й популяризувати краєзнавчі та природничі значення серед киян. М.В. Шарлемань запропонував розгорнути в Києві пропаганду природоохоронних знань серед школярів. Так з’явилася книга, яку ми дуже хочемо видати.
1915 у Києві відкрилися Курси для підготовки керівників природничих екскурсій школярів у природу. Тривали курси майже три тижні. До їх проведення залучили відомих на той час науковців. Курси складалися з лекцій, екскурсій та виставки. Детальний опис проведених екскурсій наведено в книзі. У ній наводяться й відгуки самих слухачів курсів. Загалом навчання тоді пройшли понад 386 викладачів шкіл та інших педагогів віком від 20 до 54 років. Саме для них обмеженим накладом і видали цю працю.
Окрім опису важливості екскурсій в природу, у книжці дається опис тварин прісних водойм (на прикладі околиць Києва – Голосіївського лісу та Дарниці), ботанічні та зоологічні екскурсії в Пуща-Водицю та Голосіївський ліс, Київський зоологічний сад та зоологічний музей університету св. Володимира. Книжка написана так, щоб кожен, хто бажає потрапити на осмислену екскурсію в природу, міг отримати достатні для цього знання, а той, хто прагне проводити такі екскурсії, міг їх провести самотужки.
Сьогодні збереглися одиничні екземпляри цього видання (вірогідно – не більше 5). Для видання цієї книги ми конче потребуємо фінансової підтримки меценатів. Якщо у вас є бажання допомогти – пишіть нам на пошту – [email protected]
P.S.: видання буде стилізоване під старовину, щоб максимально відтворити атмосферу книги 100-річної давнини. Обсяг – понад 200 сторінок.