Державна стратегія управління лісами України до 2035 року вимагає поступово відмовлятись від суцільних рубок і переходити на вибіркові способи заготівлі деревини. Зменшення площі суцільних рубок – один з індикаторів виконання стратегії. На словах це підтримує й керівництво лісової галузі.
Але лише на словах. Бо в реальності Держлісагенство хоче збільшити обсяг суцільних рубок, просто називаючи їх інакше.
Наприклад, поступовими називаються рубки, під час яких спочатку вирубується до 25% наявних дерев («перший прийом»), а за 8-10 років, коли відбулось природнє поновлення лісу у «вікнах», що утворились унаслідок рубки, вирубується решта («кінцевий прийом»).
Але хитрі лісівники проводять одразу «кінцевий прийом», називаючи де-факто суцільну рубку «поступовою». Новими правилами рубок Держлісагенство пропонує це узаконити.
Інша «схема» − комбіновані рубки. Зараз такі рубки не можуть бути суцільними. Але лісівники пропонують дозволити їх робити суцільними й проводити на площі до 10 га.
Пропонують лісівники узаконити й «рубки рідколісся», які наразі є незаконними і по факту яких ведеться кримінальне провадження. У нових правилах рубок їх просто назвуть інакше – «рубками реконструкції».
Хочуть лісівники відновити й суцільні рубки головного користування в мішаних ялинових лісах Карпат та суцільні санітарні рубки у високогірних та берегозахисних лісах Карпат, які були заборонені в 2020 році.
Ще кілька тижнів тому ми направили в Міндовкілля наші зауваження та пропозиції до нових правил рубок. І ми сподіваємось, що його керівництво не допустить збільшення обсягу вирубки українських лісів.