Чергова експедиція з вивчення біорізноманіття Ржищівської ОТГ, що відбулась 10-11 липня, була присвячена вивченню фауни лускокрилих (денних метеликів та молей). Зазвичай саме ця група комах виявляється найбільш примітною для пересічного спостерігача: денні метелики часто крупні, активно літають не переховуючись на квітах. Багато їх видів легко визначити з першого погляду. Втім, найбільшого різноманіття досягають не денні метелики а нічні лускокрилі. Як ми вже писали (https://uncg.org.ua/riven-svitlovoho-zabrudnennia/), за останніми дослідженнями, саме завдяки ним здійснюється нічне запилення. В свою чергу, нічне запилення забезпечує переважаючу кількість насіння всіх квіткових рослин нашого континенту.
Проте, вивчення нічних лускокрилих – непроста справа. Для цього потрібні не лише досвід та професійна спритність, а й cпеціальна техніка. Під час експедицїі ентомологи Віктор Єпішін та Сергієнко Василь Мусійович окрім іншого, корисувались методикою приманювання комах на світло. Використання спеціального екрану, встановленого у безвітряну ніч на відкритій місцевості, дозволяє привабити комах з великої відстані. Вже перше дослідження дозволило виявити близько 150 видів лускокрилих, більшість з яких – нічні види.
Якщо більшість нічних метеликів можна одразу визначити до виду на екрані, то для визначення молеподібних лускокрилих часто необхідно їх препарувати під мікроскопом, перед чим ще й провести спеціальні маніпуляції, що можливе лише у лабораторних умовах. Тому остаточна кількість видів буде відома після завершення камеральної обробки мікролускокрилих.
Проект інвентаризації біорізноманіття розпочато з ініціативи Фонду захисту біорізноманіття України та відбувається на базі Ecological Research Station “Hlyboki Balyky”.
Протягом року до інвентаризації буде долучено близько 20 професійних зоологів та ботаніків. Детальний звіт інвентаризації буде оприлюднений в кінці 2020 року. Він буде доступний для використання відомостей при підготовці нового видання Червоної книги України, створення смарагдових територій. Крім того, зібрана інформація про поширення видів буде передана до світової бази Global Biodiversity Information Facility (GBIF).
Долучитись до інвентаризації біорізноманіття Ржищівської ОТГ можна за допомогою інструменту «iNaturalist».
Дякуємо за фото та допис Viktor Yepishin
Фото -Yalyna Strokina