Ми були в Дніпропетровській області, маршрут пролягав повз найвищий збережений в Україні курган «Нечаєва могила» − 15 м у висоту. З тих, що залишилися, це найвищий курган по всій Україні. Ми вирішили туди поїхати. Що ми побачили – курган копається. Чорними археологами. Тобто зверху − дірка, 2х2 метри і метрів 10 вглиб. Ґрунт вони вивалили на поверхню кургану, тобто вони копали, кидали його, і він скотився вниз. Верхівка й схили кургану – це бур’яни, тому що там свіжовивалений ґрунт з нори, яку вони вирили. Знизу ще залишилися степові види рослин: півники, типчак. Зазвичай, якщо кургани не чіпати, то вони всі покриваються степом, у тому числі і рідкісними видами. Оскільки величезна кількість землі — десятки тонн — була викинута згори униз, зрозуміло, що степові види під нею були знищені.
Усю цю роботу не могла зробити одна людина за один день. Тут працювало кілька людей, можливо, й десять, працювали вони кілька місяців і їх ніхто не помічав.
Цей курган є меморіалом жертвам Другої світової війни. Перед ним є обеліск, встановлені таблички з іменами загиблих. На нього зроблені східці. Чорні копачі влаштували табір прямо у цьому меморіальному комплексі: викопали туалет, плівкою зробили палатки, халабуди. Зверху стоїть геодезичний знак − металевий трикутник, до якого точно відомі координати. Раніше якщо робили будь-які роботи (прокладали дорогу, планували населений пункт чи поля), прив’язувалися до цих геодезичних знаків. Це велика конструкція висотою 4 м. Дуже часто такі знаки стоять на курганах, бо там їх ніхто не буде чіпати. І цей геодезичний знак стоїть на верхівці цього кургану, а його стіни оббили плівкою, влаштували там диванчик. Прямо на верхівці кургану, біля геодезичного знаку, ці копачі зробили собі ще одну кімнату.
Це найвищий курган в Україні, який зберігся. Ми повинні навколо нього обережно ходити, його оберігати. Це пам’ятка археології, яка оберігається законом. А тут невідомі люди копають. Ні поліція, ні тероборона цього не бачать. А копають кілька місяців, облаштували собі житло прямо на меморіалі війни…
Інформацію ми передали Дніпропетровській інспекції охорони пам’яток, яка має звернутися до прокуратури.
Іван Мойсієнко, співзасновник Української природоохоронної групи