Наприкінці серпня 2019 року в реєстрі оцінки впливу на довкілля (ОВД) з’явилося повідомлення від ТОВ “Пержанська рудна компанія”. Мова йшла про намір видобутку берилію шахтним способом на території одного з найстаріших заповідників України – Поліського природного заповідника в Житомирській області. Реакція громадськості не змусила себе чекати, адже мова йшла про грубе порушення вимог законодавства. Природний заповідник – це найсуворіша з природоохоронних територій України, де обмежена будь-яка господарська діяльність, зокрема й видобуток корисних копалин! Однак представники компанії-замовника аргументували свої наміри тим… що берилій буде видобуватися “під” заповідником, а значить – поза його межами.
На жаль, Мінекоенерго надало позитивний висновок ОВД – щоправда, встановивши екологічні умови та зобов’язавши замовника пройти додаткову процедуру ОВД на етапі розробки детального проекту видобутку. Таким чином, Поліський заповідник залишається під загрозою.
Чому ж Мінекоенерго проігнорувало вимоги законодавства і дозволило видобуток у межах природного заповідника?
Виявляється допустимість видобутку в заповіднику – це позиція профільного “заповідного” департаменту міністерства! У відповідь на інформаційний запит Мінекоенерго надало UNCG службову записку Департаменту екомережі та природно-заповідного фонду за підписом директора департаменту Віктора Кліда. У ній головний чиновник, відповідальний за збереження природно-заповідного фонду України, стверджує, що видобуток берилію під заповідником цілком законний, адже не відбувається в межах охоронюваної території. Мовляв, родовище планують розробляти на глибині 60-400 метрів під заповідником, а надра до заповідника не належать.
Цей документ був направлений паном Клідом на відділ ОВД і, цілком вірогідно, вплинув на позитивне рішення ОВД щодо розробки берилієвих руд в межах заповідника. З повним текстом можна ознайомитись за посиланням.
Заповідні території України вже давно переживають не найкращі часи. За умови постійної нестачі фінансування заповідникам та іншим охоронюваним територіям України необхідна підтримка відповідних органів влади. Колектив Поліського природного заповідника неодноразово виступав проти видобутку берилію під заповідником і просив громадськість попередити знищення заповідника. Однак чиновники, які повинні захищати інтереси заповідної справи, її і зрадили!
UNCG уважно слідкує за подальшим розвитком ситуації навколо видобутку берилію в Поліському заповіднику і вживає заходів щодо недопущення видобутку.
P.S.: згідно з наявною інформацією, станом на сьогодні Віктор Клід уже не займає посаду директора департаменту екомережі та природно-заповідного фонду.