На території нашої держави є рідкісні види тварин та рослин, які перебувають під загрозою зникнення. Кожен з них – унікальний та прекрасний. Більшість з них охороняються на рівні Європи.
Україна взяла на себе зобов’язання зберегти ці види. Для цього створюється Смарагдова мережа – території, де держави охороняють види, що потребують захисту на європейському рівні. Щороку кожна з країн звітує про результати охорони таких видів. Утім, в Україні всі ці види зможуть отримати реальний захист лише з ухваленням Закону “Про території Смарагдової мережі”, який уже зареєстровано в парламенті. Ми розповідаємо про 26 унікальних видів України, для збереження яких створюється Смарагдова мережа.
Наступна на черзі – хохуля звичайна (Desmana moschata L.). Цей унікальний звір – далекий родич кротів і бурозубок. Його спосіб життя є неповторним у тваринному світі. Хохуля живе у воді та оселяється в норах, вхід у які – під водою. Усе її тіло пристосоване для водного життя: перетинки між пальцями; ніс, який дозволяє дихати повністю не виринаючи на поверхню; стиснутий з боків м’ясистий хвіст, що допомагає плавати. Утім, через такий спосіб життя хохуля майже втратила зір та рухливість голови. На кінці довгого хоботка в хохулі є спеціальні органи дотику – так звані органи Еймера, що допомагають знаходити здобич у каламутній воді.
У минулому на цей вид активно полювали, добуваючи колись коштовне хутро. Під час водопілля, коли нори хохулі затоплені, тваринка вільно плаває в пошуках притулку. У цей час вона особливо вразлива. Крім того, хохуля часто гине, потрапляючи в браконьєрські рибні сітки.
В Україні в наш час відомі поодинокі зустрічі цього звіра на Сумщині, в басейні річки Сейм. Точна чисельність виду не відома. Міжнародний союз охорони природи відніс хохулю до видів, що перебувають під загрозою зникнення. Хохуля є реліктовим видом: ці тварини збереглися практично без змін протягом останніх 30 мільйонів років. Але зникнути вони можуть вже найближчим часом через діяльність людини.
Усі території, на яких колись зустрічалась хохуля в Україні, уже включені до Смарагдової мережі або номіновані на включення до неї. Утім, до затвердження Закону України “Про території Смарагдової мережі”, запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ хохулі неможливо. Щороку таких територій меншає. З нетерпінням очікуємо на ухвалення закону в 2021 році!
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».