Кабінет Міністрів України суттєво обмежив рубки в найбільш цінних карпатських лісах. Це одна з небагатьох позитивних новин у суцільному потоці зради про Карпати. Кількість проблем, пов’язаних з карпатськими лісами, вже давно перевищила критичний рівень і потребувала реакції з боку держави. Передусім, змін до законодавства. Нарешті держава починає адекватно реагувати.
Що змінюється? Затвердженою Кабміном постановою вносяться зміни до низки документів, які регулюють ведення лісового господарства. Ідеться про Санітарні правила в лісах України, Правила поліпшення якісного складу лісів, Порядок спеціального використання лісових ресурсів та Правила рубок головного користування в гірських лісах Карпат.
По-перше, зміни стосуються гірських лісів Карпат. Відтепер:
- Забороняються суцільні санітарні рубки в лісах природного походження, які належать до високогірних (вище 1100 м. н. р. м.), розташовуються в селе- чи лавинонебезпечних басейнах або навколо водойм. У цих же категоріях (незалежно від походження лісу) суттєво обмежуються інші суцільні рубки формування та оздоровлення лісів;
- Забороняються всі лісовідновні рубки;
- Рубки реконструкції забороняються всюди, де не дозволено проводити рубки головного користування.
Чому це важливо? Проблеми з санітарними та іншими «сірими» рубками давно стали чумою карпатських лісів. Корумпована лісова галузь використовує такі рубки щоразу, коли обмеження на інші види рубок не дають вгамувати шалений апетит до деревини. Передусім це стосується захисних лісів, згаданих вище. Особливо таких, які не були створені штучно, а отже, є більш цінними для збереження.
По-друге, зміни стосуються й заповідних лісів у всій країні. Відтепер:
- Обмежується інтенсивність вибіркових санітарних рубок у більшості заповідних лісів;
- Забороняється вирубка заповідних дерев, «уражених» опеньком, дереворуйнівними грибами, судинними та раковими хворобами;
- Забороняються прохідні рубки (у більшості заповідних лісів).
По-третє, обсяг деревини, заготовленої суцільними санітарними рубками, тепер буде офіційно входити до розрахункової лісосіки – затвердженого ліміту на заготівлю деревини. До сьогодні кожен лісгосп мав певний ліміт деревини, яку він може зрубати. Проте цей ліміт не стосувався значної частини санітарних рубок. В окремих випадках, це дозволяло перевищувати ліміт у кілька разів. У результаті – численні зловживання, як-от виявлені нещодавно в Вигодському лісгоспі. Тепер більшість суцільних санітарних рубок також зараховуватимуться в цей ліміт.
Чи стало це рішення панацеєю? Ні, залишається чимало інших проблем як з лісами Карпат, так і України загалом. Але надзвичайно важливо, що Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів нарешті почало розробляти важливі та адекватні рішення. Корисні для лісів законодавчі ініціативи за останній рік можна порахувати на пальцях однієї руки. Навіть якщо кілька пальців відсутні.
Чому мова йде лише про заборони рубок? Багато хто з лісівників вважає, що не можна запроваджувати ще більше заборон та обмежень на рубки. Мовляв, це має негативний фінансовий вплив і на лісову галузь, і на бюджети загалом. Але не варто забувати, що лісова галузь існує в умовах тотальної корупції, недосконалого законодавства та браку знань. Подолання цих проблем для збереження лісів – справа багатьох років. Саме тому важливо вже зараз максимально обмежити рубки в цінних лісах, аж доки лісове господарство України не почне відповідати хоча б мінімальним вимогам «екологічності» та прозорості. Інакше ми ризикуємо втратити цінні ліси назавжди.
Що далі? Сподіваємося, що Міністерство не обмежиться цією постановою. Проект Стратегії управління лісами до 2035 року містить чимало інших амбітних цілей, досягнувши яких ми збережемо українські ліси. Потрібно лише нарощувати оберти.