Острів Зміїний – найвіддаленіша ділянка суходолу на карті України. Донедавна він привертав увагу лише біологів. Але протягом останніх місяців ця невеличка скеля встигла стати символом незламності українського духу, перемоги та повернення тимчасово окупованих земель під контроль України. Мало де в нашій державі настільки незначна ділянка зазнала таких потужних ракетних ударів, як це сталося на Зміїному. Хоча донедавна острів був, імовірно, найчистішим куточком України.
У 1998 році Указом Президента створили загальнозоологічний заказник загальнодержавного значення «Острів Зміїний». До його складу увійшла частина острова з прилеглою 500-метровою акваторією Чорного моря загальною площею 232 га. Таке рішення на найвищому державному рівні ухвалили не випадково.
На території Зміїного вчені-біологи відмітили 197 видів квіткових рослин, 71 вид лишайників, 241 вид птахів, 2 види рептилій, 3 види амфібій та понад 300 видів безхребетних. Майже 70 видів занесені до Червоної книги України. В окремі роки на острові відпочиває до 45% видів перелітної орнітофауни України та сусідніх країн східної Європи. У морській акваторії поряд з островом зустрічається 58 видів риб (з яких 12 видів червонокнижні), 3 види дельфінів та 6 видів крабів, 4 з яких теж з ЧКУ.
Що з цього неймовірного різноманіття життя збереглося після боїв за острів? Відповідь на це питання можна буде отримати не скоро. Хоча очевидно, що природа острова постраждала. Чисельність популяцій багатьох видів на такій невеликій площі дуже мала, а отже видові списки для багатьох груп, що зустрічались на острові раніше, з 2022 року будуть значно меншими.
Протягом багатьох років на території острова діяла науково-дослідна станція. Тут проходили практику студенти-біологи. Про острів написана не одна сотня біологічних праць і навіть книг.
Що ж робити далі, коли руйнування на острові вже відбулись? Уперше за багато років більшість його площі вигоріла, уперше в історії на Зміїному вибухали крилаті ракети та інші високотоксичні боєприпаси.
Найперше – українська держава мала б надати охоронний статус всій прилеглій до острова акваторії та всій його території. По-друге, в Одеській області важливо створити нові території природно-заповідного фонду, зокрема в тих небагатьох місцях, де збережені екосистеми, близькі до тих, що постраждали на Зміїному: скелі та степи.
До розробки пропозицій створення нових територій природно-заповідного фонду на Одещині запрошуємо науковців та активістів громадських організацій.
Більше про природу острова Зміїний – у бібліотечці наших партнерів “Пернаті друзі”.