Майже рік тому ми разом з колегами підготували цикл матеріалів про унікальну природну пам’ятку світового значення на Херсонщині – «Долину Курганів», яку на жаль почали знищувати аграрії.
Нам здавалось, що нас почули – керівництво Херсонщини публічно пообіцяло зберегти «Долину курганів». Відбулося кілька нарад на найвищому рівні. Правоохоронці відрапортували про відкриття кримінальних проваджень. Але на цьому все завершилось, а знищення пам’ятки продовжилось.
І поки ми чекали на погодження Держгеокадастром Херсонщини створення тут заповідного об’єкту, горе-орендар отримав на земельних торгах ще кілька сотень гектарів степів з курганами. Більше того, завдяки чиновникам Держгеокадстру, аграрне підприємство спокійно провело через всі відповідні органи зміну цільового призначення ділянки. І тепер він може розорювати степ з курганами легально.
Але природа – не пробачила. 14 лютого мешканці села Іванівка побачили, що таке екологічна катастрофа на власні очі! Воно й не дивно – бо це лише на паперах орендарі повинні «захищати ділянку від вітрової ерозії», а землевпорядники повинні “проводити ґрунтові чи геоботанічні дослідження”. Місцеві мешканці виклали в мережі жахливі відео, на яких видно, як з незаконно розораної у 2020 році цілини (ділянки були взяті в оренду під випас та сінокосіння) солоний пил несеться вітром на села та поля, завдаючи великої шкоди як здоров’ю людей, так і продуктивності сільськогосподарських угідь. Пилова буря зумовила локальне сонячне затемнення. На думку приходить містика, що потривожені плугом мерці поховані в курганах на цьому некрополі вкрили мороком прилеглі села.
Хто ж винен в тому, що на наших очах зникають одні з останніх цілинних степів Європи та унікальна історична пам’ятка, а село засипає пилом?
Безпринципні аграрії які пройшлись плугом по морському дну і курганах?
Обласна державна адміністрація, чиновники якої окрім гучних заяв не вжили ефективних заходів для збереження «Долини Курганів»?
Сільський голова, якому інтереси бізнесу важливіші за інтереси громади?
Правоохоронні органи, які за майже рік так жодним чином не просунулись у притягненні винних до відповідальності?
Дипломовані «експерти-землевпорядники», які свідомо написали брехню в проекті землеустрою, чудово розуміючі, що розорювати ці ділянки не можна?
Чиновники обласного Держгеокадастру, які закрили очі на кричущі порушення вимог законодавства і які своє завдання бачать не в збереженні земельних ресурсів держави, а в задоволені інтересів бізнесу?
Чи дипломовані експерти в костюмах з BRDO, аграрних спілок, бізнес-асоціацій, які просувають під виглядом «дерегуляції» та «боротьби з корупцією» повне зняття всіх обмежень на використання земельних ділянок? «Західні» ззовні, і «совкові» всередині – бо просувають радянську ідею максимальної експлуатації природних ресурсів.
Винні всі.
Ми сподіваємось, що місцева влада згадає про свої обіцянки й збереже унікальну святиню – «Долину Курганів». Механізмів у них для цього цілком достатньо.
Розорювання останніх ділянок цілинних степів абсолютно дисонує з вектором розвитку цивілізованого світу. Ухваленою в минулому році Стратегією біорізноманіття Європейського Союзу до 2030 року «Повернення природи в наше життя», серед іншого, передбачено виведення з сільськогосподарського ужитку 10% сільгоспугідь і відновлення на них природних екосистем (степів, лісів, боліт тощо). Цей захід розглядається як провідний у протидії змінам клімату та глобальному потеплінню. Адже відновлені природні екосистеми, на відміну від сільськогосподарських полів, дуже ефективно поглинають основний парниковий газ – вуглекислий газ та депонують вуглець на багато-багато років. Україна теж обіцяє долучитися до програми декарбонізації, але де факто робить абсолютно притилежні речі розорюючи нові ділянки.
Керівництво держави та народні депутати повинні усвідомити, що безпечне для життя й здоров’я довкілля – конституційне право кожного українця. Курс на тотальне розорювання земель та задоволення інтересів аграрних баронів треба зупинити! Земельна політика держави мусить бути змінена, інакше майбутнє України буде дуже сумним…
#Ні_аграрній_диктатурі