Нещодавно Міністерство захисту довкілля зобов’язало всі лісгоспи оприлюднювати в мережі різні документи стосовно санітарних рубок. Один з таких документів – так звані нумераційні відомості. Це нумерований перелік дерев, які зрубають під час вибіркових санітарних рубок.
Нам стало цікаво, чи не рубають лісгоспи більше дерев, ніж зазначено в документах? Перевірити це нескладно. Достатньо перерахувати пеньки на рубці. Що ми й зробили.
Перший раз рахували в Клавдієвському лісгоспі. На кожній з чотирьох ділянок вибіркових санітарних рубок не лише перевищення кількості пнів, але й рубка дерев поза межами ділянки, на яку видано дозвіл на рубку.
Про цей випадок ми повідомили екоінспекцію, але вони «загубили» звернення. Перевірка так і не відбулася.
Другий раз рахували вже в Київському лісгоспі. Результати ще більш сумні: на одній з ділянок зрубаних дерев було майже втричі (!) більше, ніж за документами. На трьох інших ділянках також перевищення, хоча й не таке значне. Здавалося б – очевидне порушення. Але не для екоінспекторів.
Екоінспекція провела перевірку. Нарахувала купу зайвих пнів, і… не знайшла жодних порушень! Бо Київський лісгосп показав екоінспекторам інший документ – польову перелікову відомість – у якій начебто все збігалося.
У чому проблема?
По-перше, під час перевірки екоінспекції стало зрозуміло, що буквально нещодавно пеньки на рубках рахували самі лісівники. Наприклад, на одній з ділянок на кожному пеньку акуратно лежала гілочка. Це потрібно, щоб «заднім числом» оформити собі відомості з «правильною» кількістю пнів;
По-друге, кількість дерев діаметром понад 24 сантиметри, як би не намагалися це ігнорувати екоінспектори та лісівники, не збігається. Тобто мова йде про підробку документів і заниження діаметрів зрубаних дерев.
Що далі? Ми звернулися зі скаргою до Міністерства захисту довкілля. Саме воно має координувати роботу екоінспекції. Дуже хочеться побачити зацікавленість чиновників міністерства у вирішенні ситуації.
P.S. Якщо вам раптом набридло просто гуляти лісом – на сайті Київського обласного управління лісового та мисливського господарства лежить купа нумераційних відомостей на вибіркові санітарні рубки. Можна не лише погуляти лісом, а й зробити корисну справу – перевірити, чи не рубають лісівники зайвого.