Уплив від реалізації проєкту Е40 безумовно торкнеться інтересів нашої держави, оскільки переважна частина басейну Прип’яті, де заплановані основні будівельні роботи, знаходиться саме в Україні. Нижче розповідаємо про ризики, викликані активізацією судноплавства від реалізації проєкту.
Механічне навантаження судноплавства на водні й прибережні екосистеми
Внутрішнє судноплавство через надмірне навантаження на екосистеми – одна з головних причин порушення нормального функціонування річок і прибережних зон. Прохід габаритних суден річками спричиняє механічні впливи на береги та русло, що призводить до ерозії берегів, дна, замулення водної товщі тощо.
Ризики втрати природних екосистем
Природний регіон правобережного Полісся – один з найбільш збережених у Східній Європі. А басейн Прип’яті є важливим центром збереження біорізноманіття. Саме тут сконцентровано велику кількість природоохоронних територій. Ідеться про території природно-заповідного фонду, території Смарагдової мережі, водно-болотні угіддя міжнародного значення. Окрім порушення цілей охорони, визначених на національному й міжнародному рівні, діяльність, що запланована на території Білорусі, буде призводити до погіршення стану територій, що охороняються в Україні.
Ризики для диких видів флори та фауни
Долина Прип’яті та її приток є важливим природним оселищем для багатьох видів рослин та тварин. Зміни в гідрологічному режимі в Поліссі можуть мати згубний ефект для збереження багатьох з них. Для всіх цих видів спонтанна зміна рівня води може означати загибель цілого покоління.
Нерестовища
Притоки Дніпра виконують роль нерестовищ дніпровських водосховищ. Для Київського водосховища вирішальною у відтворенні рибного населення є Прип’ять – найпотужніша притока Дніпра. Будівництво ВВШ Е40 призведе до втрати цієї функції, бо: зарегулювання русла унеможливить вільну міграцію риб з місць нересту до водосховища і навпаки; перетворення частини русла на канал унеможливить вихід риби на нерестовища; технологічне забруднення русла унеможливить нерест, адже призводитиме до загибелі ікринок; регульований рівень води означатиме для риб неможливість обрати придатне для нересту місце.
Поширення видів-інтродуцентів
Однією з глобальних причин вимирання видів на Землі є поширення чужорідних видів. Інвазивні види характеризуються швидкістю розмноження, що дозволяє їм заселятися в нові екосистеми та витісняти аборигенні види. Басейн Прип’яті є одним з основних каналів інвазії чужинців у Європі, оскільки через Дніпро-Бузький канал відбувається їх міграція з Понто-Каспійського регіону в Балтійський і навпаки. Перетворення Дніпро-Бузького каналу в частину водного транспортного шляху Е40 призведе до збільшення темпів проникнення гідробіонтів між басейнами морів.
Ми вже підготували звіт про вплив проекту Е40 на Україну. Звіт стане в пригоді Міндовкіллю та Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики. Саме ці державні органи повинні вимагати транскордонної оцінки проекту Е40. Ми й надалі ділитимемося в наших соцмережах основними меседжами звіту, слідкуйте за нашими дописами.
Звіт підготований у рамках проекту “Формування публічної позиції України щодо проекту Е40”, що реалізується в Україні громадською організацією “Українська природоохоронна група” за партнерської підтримки громадської організації “NESEHNUTÍ Brno” (Чеська Республіка).