Горгани – гірський масив Карпат, який назавжди лишається в пам’яті будь-кого, хто тут побуває.
Каміння-греготи на вершинах і схилах. Непрохідні хащі гірської сосни – “жерепу”. Червонокнижні кедрові сосни. Ялинові праліси. Значна частина Горган вже має заповідний статус – в межах заповідника “Горгани” та низки національних парків.
Але більшість такого статусу немає і активно вирубується. І хоча Верховна Рада ще в далекому 2000 році встановила мораторій на планові рубки головного користування в найцінніших лісах Карпат – лісівники навчились успішно їх обходити.
Шляхом рубок рідколісся, по яким зараз ведуться кримінальні провадження проти лісників. Шляхом лісовідновних рубок, які в 2020 році нарешті заборонили.
І шляхом суцільних санітарних рубок. Це коли ліс, який би міг спокійно існувати без втручання людини раптом стає “суцільно хворим” і повністю вирубується. Ми, і не тільки ми, багато писали про фейковість цих “суцільних хвороб”.
Достатньо піднятись на будь-яку горганську вершину і самому подивитись – в межах заповідних територій (ну там де суцільні рубки заборонені і немає сенсу вигадувати якісь причини рубок) “суцільні хвороби лісу” магічним чином зникають.
Сподівання що після створення ДП “Ліси України” замість окремих лісгоспів буде змінена позиція по цим рубкам – не виправдалась.
Колеги з WWF-Україна нещодавно писали про те, як лісівники блокують заповідання найцінніших лісів. В тому числі горганських – розширення ландшафтного заказника “Грофа” та ботанічного заказника «Горгани і Тавпіширка».
А ми, завдяки тому що інформація про санітарні рубки нарешті стала оприлюднюватись у форматі відкритих даних проаналізували матеріали по суцільним санітарним рубкам за 3 квартал 2024 року.
Три “горганських” філії ДП “Ліси України”: Надвірнянська, Вигодська та Осмолодська запланували суцільні санітарні рубки аж на 120 ділянок. Найстарішому лісу, який піде під сокиру – 146 років. І це лише один квартал!
Тому найкращий шлях зберегти Горгани від рубок – заповісти всі старі, високогірні та природі ліси в їх межах. Бо інакше лісівники завжди знайдуть спосіб як обійти природоохоронні обмеження.