Нові одіозні законопроекти викликають виправданий резонанс і засуджуються суспільством… коли вже пізно. Разом з тим, законопроекти, ухвалення яких вдалось не допустити, забуваються. А ті, хто спромігся запобігти катастрофі, несправедливо лишаються непоміченими.
Саме так сталось в останні дні квітня, коли на голосування до Верховної Ради було поставлено законопроект 5202 “Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель”.
Якщо коротко, законопроект передбачав такі зміни, які з точки зору здорового глузду й, звісно, екологічного законодавства, – неприпустимі:
- Реконструкція і капітальна перебудова меліоративних систем виключаються з оцінки впливу на довкілля. Якби ця правка була прийнята, осушувати величезні простори на Поліссі під видобуток бурштину й торфу можна б було на власний розсуд. Тим більше, враховуючи цілісність гідрологічного режиму всього регіону, таке безконтрольне осушення знищило б і унікальні заповідні території поліського регіону, що переважно розміщені на болотах: нацпарки “Шацький”, “Припять-Стохід”, “Нобельський”, Древлянський та Поліський природні заповідники та важливі території Смарагдової мережі.
- Меліоративні канали виключаються з поняття водного об’єкту. А отже, береги таких каналів можна вільно забудовувати й розорювати. Тут варто згадати, що багато річок на Поліссі (і не тільки) внаслідок руйнівної радянської меліорації на цей час частково або повністю каналізована (в тому числі літописні річки Київщини й Черкащини – Тясмин, Трубіж, Случ). Тож береги всіх цих річок могли стати рядами котеджів або засипаними агрохімікатами орними землями.
- Меліоративні споруди можуть передаватись у приватну власність. Тобто дренажна система всієї Рівненської та Волинської областей, від якої залежить рівень грунтових вод всього регіону, або просто шлюз на ставку в селі могли стати приватною власністю! Опускай рівень води на свій розсуд, перекривай шлюз, щоб лишити воду собі, і це буде законно! Нагадаємо, що інша норма законопроекту дозволяє робити це без оцінки впливу на довкілля.
Усьому цьому вдалося запобігти.