Підпорядкована Міндовкілля Держекоінспекція зобов’язана контролювати дотримання природоохоронного законодавства. До неї ми звертаємося щодо випадків незаконного розорювання, вирубки, консервації земель, які деградовані чи розорюються на крутих схилах.
І, крім рідкісних винятків, ці звернення завершуються нічим…
Зазвичай екоінспектори навіть не звертаються за дозволом до Міндовкілля для проведення перевірки. А якщо і звертаються, то вже відомство не поспішає надавати дозволи.
Тепер ДЕІ вирішила, що окремі види порушень їм взагалі не цікаві! І ухвалила в 2023 році накази на рівні територіальних підрозділів, які звужують її функції.
Наприклад, Волинська екоінспекція (в особі керівниці Віри Баландіної) одним листом дала відписку на два звернення: щодо розорювання сіножатей і щодо викорчовування самосійного лісу. Мовляв, «ми не здійснюємо контроль у частині використання та охорони земель сільськогосподарського призначення, це робота Держгеокадастру». Держгеокадастр як орган безпосередньо відповідальний за дерибан земель так само не виявляє бажання щось перевіряти.
Виникає сумнів у компетентності Держекоінспекції на Волині, бо законодавством чітко визначені їхні функції щодо контролю за дотриманням законодавства про охорону земель. Крім того, вони явно не вболівають за збереження природи. За нашою інформацією, аналогічні накази ухвалені ДЕІ й у інших областях.
Навіщо державі орган, який, замість того, щоб виявляти та зупиняти випадки порушення законодавства, лише вигадує відповіді, чому вони не можуть виконати роботу? Чому, поки прокуратура подає десятками позови щодо незаконного використання земель і захисту інтересів держави, Державна екологічна інспекція самоусувається?
Хочемо почути відповіді від голови Держекоінспекції Ігоря Зубовича та профільних заступників Міндовкілля Олени Крамаренко та Олександра Краснолуцького.