У грудні 2020 року чотири громадські організації – Екологія-Право-Людина, Екоклуб, Екодія та Українська природоохоронна група – зверталися до Міністерства захисту довкілля з пропозицією нарешті активізувати процес створення нових нацпарків у лісах України. З тих пір минуло більше восьми місяців. І як прогрес?
Прогрес не дуже. У зимовому зверненні ми з колегами писали про вісім лісових нацпарків, які необхідно створити або розширити. Процесс хоч трохи посунувся лише щодо одного з них – нацпарку “Холодний Яр” на Черкащині. Там Міндовкілля нарешті “дотиснуло” й отримало погодження від лісгоспу.
Щодо інших нацпарків процес майже не рухався. Для прикладу, цього року Міндовкілля організувало кілька нарад з приводу створення Чорноліського нацпарку на Черкащині. На цьому все зупинилося. Навіть інформація про масові незаконні рубки та купу червонокнижних видів на території нествореного нацпарку не стимулювала чиновників міністерства рухатися далі. Тоже Чорноліський лісгосп і далі продовжує добивати останні цінні ліси проектованого нацпарку.
Інший приклад – розширення нацпарку “Дермансько-Острозький” на Рівненщині. Як і у випадку Чорноліського нацпарку, Міндовкілля провело кілька нарад – і все. Дубенський лісгосп і надалі відмовляється погоджувати розширення заповідної території, тож цінних лісів залишається все менше.
Цікава ситуація склалася з розширенням Верховинського нацпарку в Карпатах. Згідно з матеріалами науковців, нацпарк необхідно розширити на 11 тисяч гектарів лісів. Але домовитися вдалося лише про 1700 гектарів, можливо, найменш цінних. Інші тисячі гектарів продовжують чекати. Навіть незважаючи на те, що місцевий лісгосп їх майже не рубає.
Тож маємо до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та персонально Міністра пана Абрамовського питання: чи довго ще чекати створення нових лісових нацпарків? Ми, як громадськість, готові всіляко підтримувати процес – але без політичної волі Міністерства нічого не вийде!