Спільне звернення українських та міжнародних неурядових організацій до Уряду України
Ми, українські та міжнародні неурядові організації, що підписалися нижче, вкрай стурбовані тим, що незважаючи на очевидні факти, політична воля до впровадження глибоких та системних змін у лісовій галузі відсутня.
Це значить, що майже кожний продукт на внутрішньому чи зовнішньому ринках, вироблений з української деревини, може мати відношення до корупційних схем, знищення природи, порушення екологічних прав громадян та діяльності організованої злочинності.
Корупція, недосконале ведення лісового господарства та деградація лісових екосистем є наслідком відсутності системних реформ галузі.
Нещодавні повені та масові і тривалі незаконні рубки виснажили Карпати. Чимало регіонів, що зазнали найбільш суттєвих наслідків повеней, також відзначаються високою кількістю незаконних рубок.
Ми радо вітаємо нещодавний заклик Прем’єр-міністра до боротьби з незаконними рубками. Ми також відмічаємо нещодавнє рішення про звільнення голови Державного агентства лісових ресурсів України.
Тим не менше, вирішення проблеми незаконних рубок в Україні потребує більшого, аніж кадрові ротації та перевірки. Нижче наведені деякі з найбільш термінових змін, що їх необхідно впровадити.
Ми робимо такі висновки на основі аналітичних матеріалів:
Аналітичний звіт Європейської комісії, проект “Taiex”;
Аналітичний звіт “Complicit in Corruption” міжнародної природоохоронної організації Earthsight;
Аналітичний звіт “Ліс у пласкій упаковці” організації Earthsight;
Аналітичний звіт Світового банку, проект FLEG II.
Ми вимагаємо від Верховної Ради України, Президента України, Прем’єр-міністра та Міністра захисту довкілля та природних ресурсів ініціювати глибоку та системну реформу лісової галузі, а саме:
• Найперше та найтерміновіше, вжити заходів для реорганізації Держлісагентства з розділенням контролюючих та економічних повноважень, як це пропонувалося національними та міжнародними НУО, а також ЄС. Ефективне управління потребує відсутності конфліктів інтересів. Відповідно, розділення повноважень Держлісагентства, яке наразі поєднує господарські, регуляторні, економічні та контролюючі повноваження, є обов’язковим.
• Забезпечити розробку якісної лісової політики, яка передбачатиме підтримку та збереження екологічних, соціальних та економічних цінностей усіх лісів України у коротко- і довгостроковій перспективі, а також базуватиметься на результатах широкого громадського обговорення.
• Визнати проблему незаконних рубок (зокрема санітарних), що їх проводять самі лісокористувачі, та вжити заходів з її вирішення. Розділення контролюючих та господарських повноважень Держлісагентства є основним шляхом вирішення проблеми таких незаконних рубок.
• Забезпечити управління державними лісогосподарськими підприємствами згідно принципів OECD.
• Завершити реформування Державної екологічної інспекції.
Більше детальні пропозиції були раніше озвучені українськими НУО та доступні за посиланням.
Зараз існує гарна нагода реформувати управління українськими лісами та вирішити приховані проблеми, які кидали тінь на ведення лісового господарства в останні роки. Не можна змарнувати таку нагоду. Специфічні заходи, запропоновані вище, мають бути впроваджені негайно для збереження цінної природної спадщини України та забезпечення сталого ведення лісового господарства для прийдешніх поколінь.
Організації, що підписалися нижче, готові надати будь-яку підтримку Прем’єр-міністру та Уряду для виправлення помилок, допущених у минулому.
З повагою,
МБО “Екологія-Право-Людина”, www.epl.org.ua
ГО “Українська природоохоронна група”, www.uncg.org.ua
ГО “Мережа захисту національних інтересів АНТС”, www.ants.org.ua
ГО “Лісові ініціативи і суспільство”, https://forestinitiativesc.wixsite.com/forestcom
ГО “Екоклуб” (Рівне), www.ecoclubrivne.org
ГО ‘’Free Svydovets’’: www.freesvydovets.org
НУО “Earthsight”, (Лондон, Сполучене Королівство), www.earthsight.org.uk
НУО “Фонд Бруно Мансера” (Швейцарія), www.bmf.ch