Пам’ятаєте, протягом останніх місяців ми писали про низку лісових нацпарків, які потребують негайного створення та розширення? Один з них – Чорноліський нацпарк на Кіровоградщині, який чекає на створення вже кількадесят років.
Нещодавно Міністерство захисту довкілля нарешті активізувало процес та провело робочу нараду з питань створення нацпарку. На жаль, безрезультатно: представники лісової галузі області виступили категорично проти створення заповідної території. Незабаром очікується продовження процесу. Але протягом останніх тижнів відбулися декілька подій, які переконливо доводять – Чорноліський нацпарк потрібен уже тут і тепер!
Подія перша: разом з колегами з «Екологія-Право-Людина» ми відвідали кілька ділянок суцільних санітарних рубок, які проводяться ДП «Чорноліське лісове господарство» в межах території проектованого нацпарку. Висновок невтішний, хоча й очікуваний: під виглядом «хворих» та «всихаючих» дерев лісгосп проводить санітарні рубки цілком життєздатного лісу. І робить це з десятками гектарів, з порушенням усіх вимог до проведення санітарних рубок.
«Всихаючий» ліс наразі вже знищений незаконною санітарною рубкою в Чорноліському лісгоспі
Не менш очікувано й те, що Держекоінспекція жодних порушень у цьому не бачить. На думку екоінспекторів, які провели позапланову перевірку на основі нашого звернення, вирубані дерева мають «пошкодження стовбуровими шкідниками та явні ознаки всихання, сухобокість та сухостійкість, грибні забарвлення, побуріння та плямистість, що вказує на IV – V – VI категорії санітарного стану дерев» (цитата з офіційної відповіді ДЕІ Придніпровського округу). Якщо використовувати логіку Держекоінспекції та Чорноліського лісгоспу, то суцільними санітарними рубками можна вирубати абсолютно будь-яку ділянку в межах лісгоспу. Дуже зручно.
Чудовою ілюстрацією «масового всихання» лісів Чорноліського лісгоспу є і супутникові знімки. Виявляється, що ліс «всихає» правильними прямокутниками, розташованими один біля одного. Дивина та й годі.
Подія друга: Служба безпеки України виявила, що лісгоспи Кіровоградської області (у тому числі й Чорноліський лісгосп) систематично «вивозили деревину цінних порід до ЄС під виглядом низькосортної продукції за заниженими цінами». Зокрема мова йде про щонайменше 600 кубометрів щомісяця.
Таким чином, Чорноліський лісгосп не тільки знищує цінні ліси незаконними санітарними рубками, а й, вірогідно, проводить незаконні оборудки з такою незаконною деревиною. Виникає логічне питання, навіщо взагалі тоді потрібен Чорноліський лісгосп? Чи не краще вже створити однойменний нацпарк, який опікуватиметься збереженням лісів, а не незаконним їх знищенням?
Вирішення проблеми повністю залежить від Міністерства захисту довкілля. Сподіваємось, що процес створення нацпарку не затягнеться надовго: щоденно ліси Чорноліського лісгоспу зникають у ході незаконних та несталих рубок!
P.S. Не можемо не згадати, що незаконна деревина з Чорноліського лісгоспу останні чотири роки отримує «екологічне» маркування FSC, яке начебто має свідчити про її законність та сталість. Купуйте сертифіковане 🙂