Наша колега Любов Ільмінська підбила підсумки трирічного дослідження лучно-степових балок правобережжя Центральної України. Дослідження охопило сотні ділянок у Черкаській, Київській, Вінницькій та Хмельницькій областях. Звичайний непримітний шматочок степу виявився оселищем для понад 2 000 видів живих організмів.
“Кожна середня за розміром лучно-степова балка на Черкащині, яка має елементи чагарникової рослинності та вологу низину є оселищем (тобто кормовими угіддями, місцем виведення потомства, зимівлі тощо) для 9 видів ссавців, 50 – птахів, 2 – рептилій, 1-2 – амфібій, 1 800 – безхребетних, 200 – рослин, 150 – грибів, 3-5 рідкісних видів живих організмів” – пише Любов у своєму дописі. До цієї шокуючої статистики при цьому, включені лише види, які можна визначити за фото. Тож проведення детальних досліджень могло б ще суттєво збільшити ці цифри.
Крім того, дослідження підтвердило і важливість степових біотопів не тільки для мешканців степів, а й для лісових та водних видів. Наприклад, болотяна черепаха потребує саме степових схилів для кладки яєць, а борсук європейський часто селиться у степових балках далеко від лісів. Зимою ж луки перетворюються на “годівничку” для мігруючих птахів, більшість з яких також є лісовими видами.
Колега закликає до усвідомлення реальної цінності останніх степових екосистем. Їхній поступовий занепад загрожує не тільки втратою біорізноманіття, але й може привести до вимирання багатьох видів. Наразі у Черкаській області лучно-степові екосистеми складають лише 2,5-3% території. Проте саме від цих відсотків залежить виживання дикої природи всього регіону.
Важко уявити інакший висновок, ніж потребу додаткових зусиль кожного з нас для захисту лучно-степових ландшафтів.