У травні цього року Міндовкілля зробило надважливе – заборонило висадку 13 інвазійних видів дерев у лісах! Під заборону потрапили робінія звичайна (акація біла), маслинка вузьколиста, дуб червоний тощо. Нарешті здоровий глузд переміг радянську практику нищення природи.
Але лісівники, для яких слово “біорізноманіття” – це щось з іншої планети, не здаються. Разом з лісовими “науковцями” вони тиснуть на Міндовкілля і домагаються скасування заборони. Підключили навіть депутатів, далеких від науки чи охорони природи.
Тема інвазійних дерев настільки обросла маніпуляціями, що хочемо ще раз нагадати основні важливі аспекти:
- Заборона висадки інвазійних дерев стосується тільки лісів. Зелені насадження у містах, приватні землі – усе це під заборону не потрапляє.
- Для вже існуючих інвазійних дерев нічого не змінилося! Мова лише про заборону висадки. Ніхто не буде вирубувати акацію. Заборонена лише висадка.
- Інвазійні дерева – це не ок! Міжнародні конвенції та сотні наукових праць прямо називають інвазійні види однією з головних причин деградації біорізноманіття! І українські науковці це підтверджують.
- Альтернативи інвазійним видам – є! Існує чимало місцевих видів дерев та кущів, якими можна замінити інвазійні дерева, особливо на Півдні та Сході України. А десь можна використовувати і зовсім інші підходи, наприклад, відновлювати степи. Чому цього не роблять? Бо лісівники звикли робити, як діди-прадіди за радянського союзу.
Нам є за що критикувати Міндовкілля. Але в питанні інвазійних дерев міністерство ухвалило якісне рішення. Той факт, що лісовій галузі воно дуже не сподобалося, лише підтверджує своєчасність заборони.