Уплив від реалізації проєкту Е40 безумовно торкнеться інтересів нашої держави, оскільки переважна частина басейну Прип’яті, де заплановані основні будівельні роботи, знаходиться саме в Україні. Нижче розповідаємо про ризики втрати природних екосистем від реалізації проєкту.
Басейн Прип’яті є важливим центром збереження біорізноманіття. Долина Прип’яті до нашого часу на багатьох ділянках збережена в природному стані, саме тут сконцентровано велику кількість природоохоронних територій, зокрема транскордонних. Території, що відчуватимуть вплив змін гідрологічного режиму внаслідок побудови ВВШ Е40, включають охоронювані природні території національного рівня категорій Міжнародного Союзу Охорони Природи, охоронні ділянки мережі «NATURA 2000» в Польщі, ділянки Смарагдової мережі в Білорусі й Україні, провідні орнітологічні території й Рамсарські угіддя. Загальна площа ділянок мережі «NATURA 2000» та Смарагдової мережі, що будуть порушені, становить приблизно 25400 км2 – трохи більше, ніж площа Македонії.
Території природно-заповідного фонду.
І в Україні, і в Білорусі уздовж басейну Прип’яті розташовані важливі природоохоронні території національного та міжнародного значення. В Україні в долинах річок басейну Прип’яті розташовані національні природні парки «Шацький» (48 977 гa), «Прип’ять-Стохід» (39 315,5 гa), «Нобельський» (25 318,81 гa); природні заповідники «Рівненський» (47 047 гa), «Поліський» (20 104 гa) та «Древлянський» (30 872,84 гa), «Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник» (226 964,7 гa); приблизно 180 заказників та пам’яток природи загальною площею понад 35 000 га.
Території Смарагдової мережі.
Смарагдова мережа є мережею територій, що представляють особливу цінність та інтерес для збереження природи у Європі. Найбільша частка природоохоронних територій у долині Прип’яті включена саме до Смарагдової мережі. Уздовж русла Прип’яті та її приток першого порядку створено 17 територій Смарагдової мережі в Україні (загальна площа 764918 га). Окрім охорони видів у цих смарагдових об’єктах, необхідним є створення додаткових.
Водно-болотні угіддя міжнародного значення.
Водно-болотні угіддя міжнародного значення, що охороняються Рамсарською конвенцією, розташовані вздовж долини Прип’яті. Діяльність, що запланована на території Білорусі, призведе до погіршення стану територій, що охороняються на території України. Приміром, з метою наповнення водосховища для підтримання рівня води в Дніпро-Бузькому каналі, у офіційних документах проекту ВВШ Е40 фігурують схеми посилення “дренажного” відтоку води з боліт українського нацпарку “Прип’ять-Стохід” на територію Білорусі.
Ми вже підготували звіт про вплив проекту Е40 на Україну. Звіт стане в пригоді Міндовкіллю та Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики. Саме ці державні органи повинні вимагати транскордонної оцінки проекту Е40. Ми й надалі ділитимемося в наших соцмережах основними меседжами звіту, слідкуйте за нашими дописами.
Звіт підготований у рамках проекту “Формування публічної позиції України щодо проекту Е40”, що реалізується в Україні громадською організацією “Українська природоохоронна група” за партнерської підтримки громадської організації “NESEHNUTÍ Brno” (Чеська Республіка).