Уплив від реалізації проєкту Е40 безумовно торкнеться інтересів нашої держави, оскільки переважна частина басейну Прип’яті, де заплановані основні будівельні роботи, знаходиться саме в Україні. Нижче розповідаємо про ризики для диких видів флори та фауни від реалізації проєкту.
ВВШ Е40 спричинить негативний вплив на річку Прип’ять, яка вважається збереженою в природних умовах. Долина Прип’яті та її приток є важливим природним оселищем для багатьох видів флори і фауни. Зміни в гідрологічному режимі на Поліссі можуть мати згубний ефект для багатьох з них. Основний обсяг річкового стоку в межах Полісся забезпечується болотами. Зменшення площі боліт прискорює стік води руслами річок і створює коливання рівнів води в річках. Для земноводних, що розмножуються в тимчасових калюжах; риби, що нереститься на затоплених луках; навколоводних видів птахів, що гніздують на плаваючій рослинності, спонтанна зміна рівня води може означати загибель цілого покоління. А для більшості видів безхребетних, зміна поколінь яких відбувається протягом одного року, коливання рівня води призведуть до локального вимирання видів.
Місця, важливі для міграції і розмноження птахів
Долина Прип’яті на території Білорусі в період весняного розливу є місцем важливих міграційних скупчень перелітних навколоводних та водоплавних птахів. На міграції за 1 день зупиняються до 10 000 грициків великих, 158 000 брижачів; у третій декаді березня 110 400 свищів. Лише в межах білоруської частини долини Прип’яті мешкає значна частина популяції глобально зникаючої очеретянки прудкої. Зміна гідрологічного режиму і спрямлення русла Прип’яті призведе до зникнення рідкісних видів птахів, оскільки вони втратять свої природні оселища.
Нерестовища
Притоки Дніпра виконують роль нерестовищ дніпровських водосховищ. Для Київського водосховища вирішальною у відтворенні рибного населення є Прип’ять – найпотужніша притока Дніпра. Будівництво ВВШ Е40 призведе до втрати цієї функції, бо: зарегулювання русла унеможливить вільну міграцію риб з місць нересту до водосховища і навпаки; перетворення частини русла на канал унеможливить вихід риби на нерестовища; технологічне забруднення русла унеможливить нерест, адже призводитиме до загибелі ікринок; регульований рівень води означатиме для риб неможливість обрати придатне для нересту місце.
Бентосні екосистеми
Значна кількість видів, що населяють прісні водотоки й водойми, належать до екологічної групи бентосних організмів, тобто таких, що мешкають на поверхні дна та в донних відкладах. У 96% випадках фіксується негативна реакція донних річкових екосистем на будь-який технічний вплив.
Поширення видів-інтродуцентів
Однією з глобальних причин вимирання видів на Землі є поширення чужорідних видів. Інвазивні види характеризуються швидкістю розмноження, що дозволяє їм заселятися в нові екосистеми та витісняти аборигенні види. Басейн Прип’яті є одним з основних каналів інвазії чужинців у Європі, оскільки через Дніпро-Бузький канал відбувається їх міграція з Понто-Каспійського регіону в Балтійський і навпаки. Перетворення Дніпро-Бузького каналу в частину водного транспортного шляху Е40 призведе до збільшення темпів проникнення гідробіонтів між басейнами морів.
Природні оселища
До категорії охоронюваних оселищ згідно Habitats Directive (92/43 / EEC) належать оселища русел річок. Саме ця категорія представлена в природному стані на Прип’яті та її притоках. Басейн Прип’яті характеризується значними площами місцезростань зональних, грабово-дубових лісів, які підлягають охороні відповідно до Habitats Directive (92/43 / EEC). Цінні лісові оселища залежні від стабільності водного режиму території і системи землекористування в заплавних зонах.
Ми вже підготували звіт про вплив проекту Е40 на Україну. Звіт стане в пригоді Міндовкіллю та Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики. Саме ці державні органи повинні вимагати транскордонної оцінки проекту Е40. Ми й надалі ділитимемося в наших соцмережах основними меседжами звіту, слідкуйте за нашими дописами.
Звіт підготований у рамках проекту “Формування публічної позиції України щодо проекту Е40”, що реалізується в Україні громадською організацією “Українська природоохоронна група” за партнерської підтримки громадської організації “NESEHNUTÍ Brno” (Чеська Республіка).