Сьогодні для України надзвичайно кричущою є загроза будівництва білоруської частини водного транспортного шляху Е40. На щастя, реалізація української частини проекту неможлива як з технічних, так і з законодавчих причин. Утім, заплановані в межах Білорусі роботи спричинять потужний негативний вплив на довкілля кількох областей нашої держави: основні роботи відбуватимуться на річці Прип’ять у Білорусі, Україна ж розміщена вниз по течії річки та й переважаюча частина басейну Прип’яті розміщена саме в нашій державі.
Ми вирішили проаналізувати, якими є ризики будівництва водного шляху Е40 на території Білорусі для українського довкілля та добробуту українців.
Саме зараз ми в процесі підготовки звіту про транскордонний вплив проекту Е40 на Україну. Такими транскордонними впливами, що можуть завдати суттєвої шкоди нашій природі є емісія парникових газів, ризик забруднення нафтопродуктами, ризики для біорізноманіття та природоохоронних територій, оширення видів-інтродуцентів, навантаження судноплавства на водні і прибережні екосистеми, ризики для нерестовищ, вплив на донні екосистеми, радіаційні ризики тощо.
Звіт стане в пригоді Міндовкіллю та Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики, які є центральними органами влади в питаннях охорони довкілля. Саме ці державні органи, на нашу думку, повинні вимагати транскордонної оцінки проекту Е40.
Утім, ми переконані, що про висновки нашої роботи мають дізнатися не лише чиновники. Тож ми обов’язково ділитимемося в наших соцмережах основними меседжами звіту, слідкуйте за нашими дописами.
Звіт готується в рамках проекту “Формування публічної позиції України щодо проекту Е40”, що реалізується в Україні громадською організацією “Українська природоохоронна група” за партнерської підтримки громадської організації “NESEHNUTÍ Brno” (Чеська Республіка).