На території нашої держави є рідкісні види тварин та рослин, які знаходяться під загрозою зникнення. Кожен з них по-своєму унікальний і прекрасний. Усі вони охороняються на рівні Європи й наша держава взяла на себе зобов’язання зберегти їх для всієї Європи. Для їх збереження в Європі будується Смарагдова мережа. В Україні всі ці види зможуть отримати реальний захист з ухваленням Закону України “Про території Смарагдової мережі”, який зареєстровано у Верховній Раді.
Ми розкажемо про 26 унікальних видів України, для збереження яких на європейському рівні наша держава створює Смарагдову мережу.
От і він – бобер європейський. Бобри поширені в різних регіонах, проте в недалекому минулому, у зв’язку з інтересом мисливців до бобрового хутра, цей вид майже вимер в Україні. Перший український фільм про охорону природи був знятий на Київщині в 1928 році, і це був фільм про бобра, який не так давно ми відшукали: https://cutt.ly/Llv75mU
Європейські бобри живуть у водоймах та річках. Споруджують житла двох типів: на високих берегах річок вони риють нори, а у водоймах з низькими, заболоченими берегами споруджують «хатки» на віддалі від берега. Отвір нори та виходи хатки завжди розташовані нижче рівня води. Для того, щоб вода надійно захищала боброві оселі, а також для транспортування й заготівлі кормів, бобри будують загати й підіймають рівень води. Інстинктивні знання бобрів в сфері інженерної справи надзвичайно глибокі й подекуди їм вдається навіть підіймати або опускати рівень води, видаляючи молоді дерева одних видів і залишаючи інші.
За останні 30 років, після Чорнобильської катастрофи, зусиллями бобрів зона відчуження ЧАЕС була затоплена місцевою популяцією бобрів. До нашого часу на місці, де колись після потужної програми меліорації розміщувались села та поля, тепер знову розкинулось безкрайнє болото. Тож бобер один з видів, що своєю діяльністю підтримує збереження екосистем, важливих для стабілізації клімату та виживання тисяч інших видів. Саме тому бобер охороняється на загальноєвропейському рівні.
Більшість територій, де зустрічаються великі популяції бобра в Україні, уже включені до Смарагдової мережі або номіновані на включення до неї. Утім, до затвердження Закону України “Про території Смарагдової мережі”, запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ бобра європейського неможливо. Щороку таких територій стає все менше. З нетерпінням очікуємо на затвердження закону у 2021 році!
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».