З 2020 року наша організація має статус паблішера у світовій базі даних біорізноманіття GBIF. Можливість отримати такий статус мають наукові організації та установи, що володіють даними про біорізноманіття. Лекцію нашого колеги Олега Прилуцького в Інституті зоології імені І. І. Шмальгаузена ми допомагали організувати ще в 2019 році. Але ми зацікавлені не лише в поширенні відкритих знань про біорізноманіття, а й самі також розпочали оприлюднювати дані про зустрічі видів на території України.
Днями ми завершили роботу над набором даних про знахідки видів тварин, рослин і грибів з Червоної книги України, що містить 12473 реєстрації з усієї країни! Основою набору даних стала колективна праця “Знахідки видів рослин, тварин та грибів, що знаходяться під охороною, в Україні” із серії “Conservation Biology in Ukraine”, що вийшла друком завдяки нашому партнеру – Фонду захисту біорізноманіття України й зібрала матеріали майже двох сотень науковців з 78 установ. Позаяк усі автори видання є авторами даних, то всі вони є й авторами набору даних. Ми простежили щоб усі учасники видання були коректно зазначені.
Набір даних має аж 197 авторів. Приємною несподіванкою стало те, що це є абсолютним рекордом серед усіх наборів даних, шо наразі опубліковано на GBIF.org!
Для більшості авторів це перше публікування у GBIF. Тож вітаємо колег з долученням до світового простору відкритих даних з біорізноманіття за найвищими стандартами та сподіваємося на продовження співпраці!
Набір даних впорядковано за підтримки спільного проєкту NLBIF та The Habitat Foundation “Mobilization of biodiversity data from Ukraine to GBIF” (nlbif2018.2019.004).
Довідка:
GBIF: The Global Biodiversity Information Facility є найбільшим у світі агрегатором відкритих даних з біорізноманіття, що наразі включає понад півтора мільярди спостережень з понад 55,6 тисяч наборів даних, опублікованих 1630 науковими установами або проєктами громадської науки з усього світу. На цей час GBIF містить 1,6 мільярда записів про знахідки живих організмів на нашій планеті. Кожен набір даних є окремою науковою публікацією, якій надається DOI, що дає змогу автоматично відстежувати цитування, навіть якщо хтось процитував хоча б одне спостереження з набору даних. Понад 5200 наукових рецензованих статей цитують відомості з GBIF, посилаючись на авторів даних, що їх опублікували тут.
Додатки: