Минулого тижня відбулась радісна подія. Спеціалізована екологічна прокуратура виграла один з судів щодо видобутку торфу на «Маковому болоті». Один з найбільш цінних заболочених лісів Полісся поки що збережений!
Прокурори на цьому не зупиняються, і всупереч позиції Держгеонадр, хочуть остаточно скасувати можливість видобутку на цій ділянці.
Велика подяка прокуратурі: їм не байдуже. Але те, що вони вимушені весь час боротись з наслідками бездіяльності інших органів влади – це обурливо.
З Держгеонадрами все зрозуміло. Їм все одно на довкілля.
Але у нас є питання до Міністерства захисту довкілля. Яке керує Держгеонадрами!
30 квітня цього року Міністр Руслан Стрілець розповідав, що «важливо, щоб держава ще до розміщення лота на аукціоні повною мірою досліджувала питання наявності будь-яких обмежень на право здійснення видобутку надр, і лише після цього ухвалювала рішення щодо проведення аукціону». Ми згодні повністю!
А ще Міністр казав, що найближчим часом очікує конструктивні пропозиції для внесення на розгляду Кабінет Міністрів України відповідних рішень та схвалення наказів Міндовкілля. Пройшло більше 4 повних місяців – досі очікуємо ці пропозиції…
Нічого дивного. Постанову про режим використання торфовищ міністерства не можуть розробити аж з 2020 року. Хоча це і пряма вимога Земельного Кодексу, і це є в рекомендаціях екологічного комітету Верховної Ради України. Кожен рік Міндовкілля та Мінагрополітики грають у «футбол», перекидаючи відповідальність з одного на іншого.
Немає інституційної спроможності? Група🐜 й інші громадські організації завжди готові допомогти і з розробкою, і з адвокацією.
Проблему можна вирішити і без змін до законодавства. Достатньо просто проаналізувати всі ділянки, на які Держгеонадра мають затверджені результати георозвідки. І виключити з них ті, де є природоохоронні обмеження на видобуток.
Ми хотіли це зробити як громадська організація. Надровики відповіли, що інформація про родовища торфу – це державна таємниця.
Але якщо бізнесмен заплатить трошки підпорядкованому Держгеонадра підприємству «Геоінформ», то дані вже не такі секретні. Головне – заплатити. Навіть окрема послуга є «передпроектний моніторинг». Трохи схоже на корупцію…
Можливо, нехай тоді проаналізує Міндовкілля? Йому ж Держгеонадра не відмовить у інформації? Так само, як це воно робить з тими ділянками, які міністерські чиновники по законодавству все таки мають погоджувати перед виставленням на аукціон.
І роблять між іншим зовсім непогано – переважно не допускаючи останній рік видобуток на реально цінних територіях. За це ми їм дійсно і щиро вдячні. Так в чому ж проблема зробити так само і для інших ділянок?
Ми вже неодноразово писали офіційні листи, але тепер закликаємо Міністерство і публічно. Давайте все ж збережемо болота України для майбутніх поколінь!
Фото Офіс Генерального прокурора