Нещодавно UNCG повідомляла про незаконні рубки, що їх проводять лісгоспи Київщини з порушенням вимог Закону «Про оцінку впливу на довкілля». На жаль, проблема таких незаконних рубок характерна не тільки для столичного регіону. Яскравим прикладом є Берегометський лісгосп у Чернівецькій області.
Процедуру оцінки впливу на довкілля (ОВД) Берегометський лісгосп подолав з другої спроби.
Висновок з ОВД, виданий тодішнім Мінприроди 14 лютого 2019 року, визнавав проведення рубок допустимим, однак встановив певні екологічні умови. Згідно з чинним законодавством, такі умови є обов’язковими для виконання.
Однією з екологічних умов проведення рубок було «розробити та узгодити з Мінприроди план післяпроектного моніторингу планованої діяльності (протягом трьох місяців після отримання висновку з оцінки впливу на довкілля)». Післяпроектний моніторинг є важливим компонентом ОВД. Його проведення під час та після рубок дозволяє оцінити, наскільки теоретична оцінка можливого впливу збігається з реальним впливом на довкілля. Відповідно, у випадку виявлення негативного впливу рубки можуть підлягати примусовому призупиненню. Однак, згідно з наданою Мінекоенерго інформацією (на фото), ні протягом встановлених трьох місяців, ні навіть протягом подальшого року Берегометське ЛМГ не узгодило з Міністерством план післяпроектного моніторингу.
Більше того, однією з екологічних умов також було «до початку проведення планованої діяльності провести моніторинг видів та оселищ, занесених у список, що підлягають охороні в об’єктах Vyzhnytskyi National Nature Park – UA0000028 та Zubrovytsia Zakaznyk – UA0000084 Смарагдової мережі (до початку проведення планованої діяльності результати моніторингу надати Мінприроди)». Інакше кажучи, низька якість оцінки впливу рубок на території Смарагдової мережі змусила Міністерство зобов’язати лісгосп додатково оцінити можливий вплив на такі території перед проведенням рубок. Тим не менше, такий моніторинг Берегометське ЛМГ не проводило. Як наслідок, 7443 кубічні метри деревини були незаконно отримані в межах території Смарагдової мережі «Заказник Зубровиця» згідно з лісорубними квитками №008243, 000388, 000371, 000370, 000344.. Більше того, у 2020 році Берегометський лісгосп може проводити і нові незаконні рубки в межах Смарагдової мережі.
Однак і це не повний перелік порушень. Однією з інших екологічних вимог є заборона «…здійснювати рубки головного користування… по обидва береги річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною для малих річок, струмків, потічків, а також ставків площею менш як 3 га – 25 метрів…». Аналіз супутникових знімків свідчить про можливе порушення такої вимоги, зокрема щодо рубки головного користування у кварталі-виділі 40-2 Долішньо-Шепітського лісництва. Супутникові знімки та плани лісонасаджень демонструють, що суцільна рубка головного користування відбулася впритул до гірської річки. Можливі й інші аналогічні порушення, проте їх виявлення потребує польової перевірки.
Чому покарання винних у вищезгаданих незаконних рубках є принциповим? По-перше, взятий новою владою курс на боротьбу з незаконними рубками чомусь абсолютно не враховує «сірі рубки», тобто незаконні рубки, на які наявні дозвільні документи. У даному випадку Чернівецьке ОУЛМГ незаконно видало Берегометському лісгопу лісорубні квитки. Як і у випадку Київських лісгоспів, інформація про їхнє проведення доступна в офіційних реєстрах та «Лісі у смартфоні», у черговий раз демонструючи, що не всі «рубки з документами» законні.
По-друге, екологічні умови з ОВД є важливим інструментом впровадження природоохоронних вимог ведення лісового господарства. Тим не менше, випадки притягнення до відповідальності порушників таких вимог нам невідомі, що знижує ефективність даного інструменту. Покарання лісівників, винних у незаконних рубках у Берегометському лісгоспі, може стати прецедентом і покращити дотримання екологічних вимог лісгоспами.
У середині 2019 року UNCG вже направляла інформацію про можливі незаконні рубки біля водотоків Берегометського лісгоспу до Держекоінспекції. Тим не менше, позапланова перевірка проведена не була через те… що Міністерство не погодило її проведення. Цього тижня інформація про проведення незаконних рубок біля водотоків разом із новими даними про незаконні рубки в межах Смарагдової мережі були повторно передані Держекоінспекції. Сподіваємося, що цього разу Міністерство буде більш послідовним та погодить проведення перевірки порушень умов, наданих самим Міністерством.