Зранку 27 січня під Кабінетом Міністрів України зібралися природоохоронці та активісти, які виступали проти передачі лісів та річок під управління Мінагрополітики. Відповідне рішення мали ухвалити на засіданні уряду. Представники громадських природоохоронних організацій переконані, що це рішення може виявитися фатальним для лісів та водойм України. Зі спільною заявою вони звернулися до Президента України, аби не допустити провалу позитивних процесів у галузі, які нарешті розпочалися під егідою Міндовкілля. Під час акції екологи та активісті передали спільне звернення до Кабінету Міністрів України.
Міндовкілля – це провідний орган, який відповідає за формування та реалізацію державної політики у сферах лісового та водного господарства. Від позиції міністерства залежать “правила гри” – законодавчі вимоги. До 2019 року ліси та річки вже управлялися через Мінагрополітики. Тоді аграрне відомство розглядало ліси винятково як джерело деревини, а річки – як складову економіки. За цей час ми втратили значні площі природних лісів, а жодні дії з відновлення наших річок майже не відбувалися. Корупція в лісовому господарстві досягла апогею, а правила рубок залишалися радянськими та застарілими.
У 2019 році ситуація кардинально змінилася. Тоді Держлісагентство, Держводагентство та Держрибагентство потрапили в підпорядкування Міністерства енергетики та захисту довкілля, а згодом – в управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.
За пів року роботи Міндовкілля продемонструвало непоганий, хоч і не ідеальний, результат, зокрема щодо охорони лісів та водойм. Приміром, розробило й протягнуло постанову Кабміну №1224, якою суттєво обмежувалися рубки в найбільш цінних карпатських лісах; домоглося погодження створення заповідної території в Холодному Яру на Черкащині. Також активно впроваджувалися в національне законодавство положення Водної рамкової директиви ЄС. Чимало позитивних процесів, таких як розробка Національної стратегії управління лісами, ще не завершені, але вони нарешті розпочалися!
22 січня з’явився проект постанови Кабміну, яка передбачатиме передачу трьох органів влади – Держлісагентства, Держводагентства та Держрибагентства – зі сфери управління Міністерства захисту довкілля до сфери управління Міністерства аграрної політики. Тобто ліси та річки можуть управлятися міністерством, яке займається винятково економічними справами, а не збереженням довкілля.
Передача лісів та річок назад в управління Мінагрополітики означатиме провал усіх позитивних процесів, які нарешті розпочалися під егідою Міндовкілля. Ми знову можемо стати свідками очевидного конфлікту інтересів, адже Мінагрополітики буде зацікавлене в експлуатації природних ресурсів, а не в їх збереженні. З огляду на те, що природи залишається дедалі менше, часу на безглузді управлінські рішення майже немає.
Керівництво Держлісагентства та Держводагентства досі жодним чином не прокоментували, як вони бачать майбутнє своїх відомств. Схоже, що їх влаштовує відкат реформ, гальмування євроінтеграції та збереження надмірних функцій контролю за природокористуванням, а разом з ними й корупційних схем.
Саме тому низка екологічних організацій вирішили вийти на мирну акцію під стіни Кабміну з двома вимогами:
- Не допустити передачі Держлісагентсва, Держводагентства та Держрибагентства під управління Мінагрополітики;
- Передати Держгеокадастр під управління Міндовкілля, адже земельні ресурси є невід’ємною складовою довкілля.
Природоохоронці також звернулися зі спільною заявою до Президента України та передали відповідну заяву Кабінету Міністрів України – Заява до КМУ(ліс та вода)
Тетяна Шаміна, спеціалістка з комунікацій ГО “Українська природоохоронна група”: 093 918 42 86, [email protected]