За свіжими супутниковими знімками ми виявили, що Притисянський РЛП суттєво пошкодили, розоравши заплавні та прибережні ділянки.
На території регіонального ландшафтного парку сформовано 396 земельних ділянок площею 3377,3 га. З них 153 ділянки площею 343,1 га – розорані, що становить 3,3% від площі Притисянського РЛП.
212 ділянок (139,3 га) взагалі належать до приватних земель, з яких 91,7 га розорані. Решта розораних – це комунальні землі, надані в оренду. І це не проблема лише “Притисянського” парку. Розорювання ми фіксували в багатьох інших установах ПЗФ.
Регіональні ландшафтні парки, як і національні природні парки, передбачають створення господарських зон. У межах господарських зон має вестись традиційна господарська діяльність. Ця ж діяльність не має призвести до погіршення стану довкілля та зниження рекреаційної цінності території нацпарку.
На практиці до господарських зон іноді входять цілі населені пункти та поля з сільгоспкультурами. Це тисячі гектарів парку. Дійсно, деякі ділянки могли розорати ще до моменту створення парку. Наразі вони не виконують жодної природоохоронної функції. Але ними теж звітуються і додають в загальну статистику природно-заповідних територій. Ба більше, у межах господарських зон продовжується розорювання природних територій – лук та пасовищ, корчуються самосійні ліси.
Тому розорювання ділянок у господарських зонах має бути заборонено на законодавчому рівні.
Фото Vitaliy Trombola, CC BY-SA 4.0