«Заплава пам’яті Небесної Сотні» – заказник з такою назвою 25 червня створила Житомирська обласна рада (рішення, голосування). Об’єкт знаходиться на території Малинського району Житомирської області, у заплаві р.Тетерів.
Дуби, що зростають тут, досягають 400-річного віку. Вони мають широку крислату крону внаслідок зростання на відкритій заплаві р. Тетерів. Під ними утворились неморальні формування з типової дібровної трав’янистої рослинності, такої як яглиця звичайна, сікнула європейська, маренка запашна, первоцвіт звичайний, анемона дібровна та ін. Це цікаве явище, оскільки лісові угруповання займають невелику площу під дубами й оточені лучно-болотною рослинністю. Луки – це велика цінність з точки зору можливості спостереження сукцесії – поступового заростання їх природним лісом.
Широкі крислаті дуби, що зростають на відкритому просторі серед важкодоступних лісів і боліт, завжди привертали увагу людей своє красою і міццю. Тому ціла група таких дубів без сумніву має надзвичайно високу естетичну цінність для туристів.
Створення заказника розпочалось з експедиції активістів Дружини охорони природи «Зелене Майбутнє» та Національного екологічного центру України (НЕЦУ) в 2014 році, під час якої було виявлено скупчення старовікових дубів. На той час ми й на мить не сумнівались, що територія потребує заповідання. За 6 років змінювалась влада, і самі ініціатори заказника тепер члени зовсім інших громадських організацій, але саме цей шматок непорушеної природи став прикладом справи, доведеної до логічного завершення.
На жаль, на початку ініціативу зі створення тут заказника не підтримав ані землекористувач, ані Департамент екології Житомирської ОДА. Протягом кількох років ідею створення підтримувало молодіжне відділення НЕЦУ, а з 2018р. – Українська природоохоронна група. Мусимо визнати, що далеко не кожну територію, що дійсно має природну цінність, можна провести шляхом від доброго наміру й до юридичного оголошення заказником. Після кожної зміни влади в області та Міністерстві екології доводилось починати все з початку і надсилати оновлене клопотання знову і знову. Тепер, коли спільними зусиллями заказник створений, варто не забути подякувати Андрію Плизі та Анастасії Тохтамиш, що готували перше обгрунтування на створення цього заказника; Анастасії Драпалюк та Анні Ковбаснюк, що підтримували інтерес до цього об’єкту з боку Мінприроди, екс-нардепам Олександру Бригинцю та Ігореві Луценку, а також Департаменту екології та природних ресурсів Житомирської ОДА, що залучили всі можливі бюрократичні інструменти, аби отримати погодження на створення заказника раніше, ніж забудовникам виділили мальовничі ділянки на березі Тетерева.
Радіємо перемозі та повертаємось до створення ще багатьох інших важливих заказників, оголошення кожного з яких можливо займе ще не один місяць або рік.