Ми допомогли Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України зупинити знищення 166 гектарів степових ділянок, що входять до Смарагдової мережі України. Співпраця відбулася завдяки ініціативі самого Міністерства.
Цієї осені, в рамках акції “Мільйон дерев” на державному рівні було намічено створення лісових насаджень на території лісгоспів. Ми поділяємо такий підхід, адже продумане створення цілісних лісових насаджень та подальший догляд за ними лісівниками є ефективнішим заходом, ніж стихійні посадки окремих дерев активістами. Не маючи спеціальних знань, можна висадити дерева там, де вони не зможуть вижити, спричинити поширення чужорідних видів або знищити стихійним насадженням унікальні популяції степових або лучних рослин. Природоохоронцям спокійніше, коли нові дерева висаджують на місці вирубок або на ділянках, що залишились безлісими після пожеж. На жаль, і така чудова ініціатива має прихований ризик. У минулому лісгоспам передали досить великі площі степів з метою створення нових лісів. Сьогодні ми знаємо, що всі степи охороняються законодавством, на більшості з них поширені рідкісні червонокнижні види, чимало степових територій включені в заказники або Смарагдову мережу Європи.
З 2019 року проблема степового лісорозведення визнана на державному рівні. Ба більше закон «Про Основні засади державної екологічної політики України на період до 2030 року» вказує, що створення нових лісів не повинне здійснюватися шляхом заліснення унікальних степових ділянок. Утім, лісівники досі вважають, що засадити степ інвазійними видам дерев є благом для довкілля. Нагадаємо, що створення лісів на території степових ділянок одразу призводить до знищення більшості степових видів, адже посадці передує підготовка грунту, тобто оранка. До того ж, у нинішніх кліматичних умовах нові ліси на відкритих ділянках степової кліматичної зони створити неможливо: вони гинуть за 1-2 роки після посадки. У результаті така посадка призводить до знищення степу, не призводить до створення лісу і врешті провокує ерозію ділянки.
Для створення лісів в рамках акції деякі лісгоспи запропонували саме такі території: унікальні степи, включені до Смарагдової мережі.
Аби не допустити їх знищення, наші експерти спільно з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України проаналізували всі ділянки, що лісгоспи запропонували для висадки дерев. В 12 випадках вони виявились степами, включеними до Смарагдової мережі в Миколаївській, Луганській, Кіровоградській, Одеській, Херсонській та Запорізькій областях.
Днями Держлісагентство разом із ЛІАЦ (Державне підприємство «Лісогосподарський Інноваційно-Аналітичний Центр») запустили інтерактивну мапу, яка показує місця локацій посадки дерев в областях.
Ділянок, про які ми розповідаємо, на цій карті немає, вони були виключені з планів лісопосадки в рамках акції «Мільйон дерев».
Щиро дякуємо Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України за такий рішучий крок у справі захисту унікальних степових територій, а також за відповідальне ставлення до Смарагдової мережі. З кожним днем Смарагдова мережа поступово набуває все більшої ваги під час ухвалення державних рішень і це дійсно є послідовною євроінтеграційною політикою відомства.
На цей час ми плануємо значно більший і складніший крок зі збереження унікальних степових екосистем. Протягом наступного року ми плануємо обстежити більшість степових ділянок, що в минулому були передані лісгоспам під заліснення з метою задокументувати червонокнижні види та обґрунтувати створення заказників на всіх таких ділянках. Ця робота буде зроблена нами безкоштовно. Що стосується транспортних витрат – розраховуємо здійснити таку непросту експедицію власним коштом, а також завдяки підтримці наших читачів. У кращому разі маємо шанс врятувати таким чином щонайменше 50 000 гектарів степу в різних областях.
P.S.: Минулого тижня Міндовкілля погодило наші клопотання щодо створення двох заказників в межах Миколаївського лісгоспу. Саме там зростають два ендемічних види так званих перлистих волошок. Ці види не зустрічаються ніде в світі окрім двох ділянок піщаного степу на півдні Миколаївщини. І хоча ці ділянки не плануються до заліснення в рамках акції “Мільйон дерев”, лісівники все одно планують знищити місцезростання волошок, переоравши степ і створивши на його місці культури сосни, незважаючи на неодноразові звернення науковців, громадськості, народного депутата Юлії Овчіннікової. При цьому відомо, що умови на цих ділянках дуже погано підходять для сосни. Ці волошки досі збереглись лише тому, що в попередні роки за іронією долі на цих ділянках провалились спроби створити штучні лісові насадження. Але ми сподіваємось, що тепер це питання буде вирішено і миколаївські лісівники зважать на позицію свого профільного міністерства і не знищать єдине на планеті місце, де зростають унікальні волошки.