Деякі українські нацпарки та заповідники мало відрізняються від звичайних лісгоспів. Свіжий приклад − національний природний парк «Сколівські Бескиди» у Карпатах, на Львівщині.
«Сколівські Бескиди» вирішили внести зміни до матеріалів лісовпорядкування, тобто до свого плану управління територією. Останні два роки процес таких змін є публічним. Тому ми проаналізували, що хочуть міняти сколівські «природоохоронці».
Результат − нацпарк вирішив підзаробити на санітарних рубках. І напланував їх на наступні роки понад на 92 тисячі кубометрів! І це тільки пів біди.
Майже половину деревини − 42 тисячі кубів − нацпарк планує отримати в гірських старовікових лісах. Ми нарахували як мінімум 188 ділянок заповідних(!) лісів старше 100 років, де «Сколівські Бескиди» планують вибіркові санітарні рубки.
Це приблизно 1200 фур з деревиною зі старовікових лісів Карпат! Які, до того ж, є заповідними! Вік багатьох ділянок, де планують рубати, − 140, 170 чи навіть понад 190 років!
Вишенька на торті – «Сколівські Бескиди» запланували й інші рубки під назвою «ліквідація захаращеності». Частина з них у старовікових лісах, у тому числі старше 160 років.
Вибіркові санітарні рубки чи «ліквідація захаращеності» в старовікових заповідних лісах − відверте зло. Такі рубки не допомагають боротися зі «шкідниками» чи «хворобами». Навпаки − вони руйнують старовікові ліси і суперечать їхньому заповідному статусу.
Поки що плани нацпарку − лише проект. Ми вже звернулися до влади з проханням не погоджувати в нацпарку жодні рубки в заповідних лісах старше 100 років. Подивимось, чи дослухаються.
P.S. Усі зміни до матеріалів лісовпорядкування зараз проходять громадське обговорення. Це чудова можливість для громадськості − не лінуйтеся слідкувати за оголошеннями на сайтах міжрегіональних управлінь лісового та мисливського господарства.
Фото ілюстративне