Нещодавно ми відвідали урочище «Атак» у межах Берегівського лісгоспу на Закарпатті в пошуку об’єктів Червоної книги для створення охоронних зон. Це місце відоме старовіковими дібровами в заплаві річки Боржава.
Ми зафіксували червонокнижні шафран Гейфелів, білоцвіт літній та черемшу. Також відмітили 20 найстаріших дерев діаметром понад 300 см, які заборонено рубати Лісовим Кодексом. Вони цінні тим, що підтримують лісове біорізноманіття, слугуючи оселищами для низки видів, а також надійно утримують вуглець.
Ми вже подали звернення до Закарпатської ОВА про створення тут охоронних зон. Утім, маємо побоювання, що лісівники вирубають ліс, який вже давно вважається перестійним, швидше, ніж Закарпатська ОВА погодить створення охоронних зон.
На жаль, деякі рубки в урочищі вже відбулися. З 2010 року майже третину старовікових ділянок у важкодоступній частині урочища «Атак» було вирубано. І це лише початок, адже на тамтешнє будівництво дороги ДП «Ліси України» не пошкодувало виділити 16 млн грн. Для розуміння: ідеться про понад півсотні га ясенево-дубового лісу, віком понад 150 років. За сприятливих заплавних умов дерева тут досягають висоти 35 м і більше. І це лише посилює бажання лісівників «дібратися» до лісу: розраховують, напевно, що на рубках старовікового лісу зароблять значно більше.
Справді, після будівництва дороги вивезення заготовленої деревини стане простішим і вже ніщо не заважатиме лісівникам дорубати найближчими роками решту дібров, які не мають природоохоронного статусу.
Ніщо… крім рішення Закарпатської ОВА, яка зобов’язана створити охоронні зони рідкісних знахідок.