Цей рік видався складним для всіх. Процес ОВД не став винятком – його майже було поховано. Дивом громадськість ще може брати участь у плануванні та обмеженні екологічно небезпечної діяльності. Як би складно не було, ми не здаємося, наша робота триває.
До 23 лютого з початку року ми обробили 389 звітів та повідомлень. Подали 42 листи з пропозиціями до змісту майбутніх звітів, а також 48 листів з зауваженнями до вже виданих звітів з ОВД (зауваження – це масштабна реакція на кількасот сторінковий звіт, що щоразу потребує багатогодинної роботи аналітиків). Ми мали 16 виграшних кейсів і ще 7, де обмежились пропозиціями і цього було достатньо.
Ми підрахували, що лише по звітах мали 33,3% виграшних справ. Наша ефективність стабільно росла, перевищивши минулорічні успіхи на 10%.
На жаль, після повномасштабного вторгнення реєстр ОВД повністю закрили, відкривши частково лише в середині червня. Наразі він працює в режимі ручного доступу по запитах. Повідомлень про плановану діяльність ніхто не бачить (їх немає сенсу запитувати через відтермінування відповіді і постійні масові порушення щодо вмісту самих повідомлень). Так було втрачено ті крихти даних, що там все-таки були. Також було втрачено додаткову інформацію про «розташування» діяльності, практично всі відкриті реєстри та джерела аналітичних даних, включаючи навіть кадастр, дані про родовища корисних копалин, дані з карт лісів. Ми прийняли виклик і продовжили роботу.
За час з відкриття реєстру ми обробили 28 звітів і написали до них зауваження, направивши до відповідальних органів. Також ми направили пропозиції до 40 майбутніх звітів і попередньо обробили ще 115 повідомлень, що потрапили до нашого списку моніторингу і чекають на свої звіти для нашої реакції. Відсоток чистих перемог за цей час становить 32,1%.
Загалом за рік маємо 25 перемог по результатах зауважень до звітів. Нині нам вдається виграти практично кожен третій кейс, у якому беремо участь.
На жаль, не йдеться про велику кількість оброблених кейсів, як було минулими роками. Звітів нині менше видають самі розробники через економічні аспекти та загальну нестабільність, породжену війною.
Незважаючи на всі труднощі, ми продовжуємо відслідковувати плани щодо провадження небезпечної для довкілля діяльності і реагувати на загрози. Дякуємо ЗСУ за можливість продовжувати роботу.
Фото ілюстративне, автор В.С.Білецький