Традиційні «травневі» вихідні члени ГО «Українська природоохоронна група» витратили на підвищення кваліфікації. Саме на це період ми спланували виїзну зустріч по обміну досвідом до наших колег з Польщі – Фундації Природна Спадщина. Зустріч відбулась на території майбутнього національного парку «Турницький», над створенням якого Фундація працює у Польщі.
Найважливішою стала участь у зустрічі провідного польського фахівця з створення та менеджменту території мереж Емеральд та Натура 2000 – Павла Павлачика (Klub Przyrodników). Наша активність щодо розвитку мережі Емеральд (Смарагдової мережі) в Україні – це лише перший етап у формуванні сучасної європейської системи охорони природи. Відсутність європейського законодавства, членства в ЄС та й навіть власного національного закону про Смарагдову мережу (наразі він підготовлений з нашою участю, проте знаходиться на погодженні)… все це певним чином ставить нас на порозі відкритих дверей у європейську охорону природи. Проте наразі крок за це поріг Україна ще не зробила. Яким чином вже зараз використовувати процедуру ОВД для охорони смарагдових територій; як готувати менеджмент-плани, проводити інвентаризацію та моніторинг видів і оселищ; якими є європейські підходи до підзаконних нормативних актів з охорони природи – все це лише незначний обсяг питань, задати які ми змогли польським експертам.
Низку прикладів успішної роботи учасники заходу змогли побачити і в польових умовах. Зокрема відбулись виїзди по ознайомленню з надземними і підземними переходами для тварин через дороги, використання колишньої меліоративної системи для збереження земноводних на полях, умов встановлення вітроелектростанцій в ЄС, визначення рідкісних видів і оселищ в природі. Крім того, польські колеги продемонстрували членам UNCG і деякі негативні приклади «європейських» природничих ініціатив. Зокрема під час спеціального виїзду ми обстежили долину гірської річки, русло якої було змінене за «європейські» кошти польськими лісівниками, внаслідок чого біорізноманіття річки практично повністю деградувало а лісівники отримали зручну дорогу для вивезення деревини.
Варто відзначити і те, яким позитивним прикладом є візит-центр майбутнього національного парку «Турницький…», в якому проходила наша шестиденна зустріч. До візит-центру навідуються туристи розміщеного неподалік історико-культурного заповідника «Кальварія Пацлавська», цікавляться природою майбутнього нацпарку.
Також під час зустрічі учасники провели спільне планування роботи по розвитку мережі Емеральд та планування роботи організації в широкому розумінні.
Зустріч стала завершальним заходом в рамках польсько-українського проекту «Розвиток громадських екологічних організацій та їх співпраці для розширення мережі Емеральд в Україні», що реалізується Фундацією Природна Спадщина (Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Польща) у співпраці з громадською організацією «Українська Природоохоронна Група» (UNCG), проект співфінансується Польсько-Американським Фондом Свободи в рамках програми RITA – «Зміни в регіоні», яку реалізує Фонд «Освіта для демократії».