Інформація про українське біорізноманіття стає все більш цікавою світу. Попри нестабільну, а швидше навіть катастрофічну ситуацію, пов’язану із військовим вторгненням росії, знання про Україну стають затребуваними. Та й українські дослідники природи не пасуть задніх і за час повномасштабного вторгнення опублікували у відкритому доступі більше даних про біорізноманіття ніж було опубліковано до того.
Найбільшим і найвідомішим серед науковців агрегатором даних про біорізноманіття світу є GBIF: Global Biodiversity Information Facility і він є системою, за допомогою якої тисячі окремих дослідницьких установ, університетів, наукових колекцій, природоохоронних територій та громадських організацій з усього світу можуть зробити свої дані видимими іншим та доступними “в декілька кліків”, за прозорими правилами. Це дуже спрощує пошук необхідної дослідникам інформації і шанси що саме ваші дані побачить той, кому вони будуть потрібні. GBIF є офіційним джерелом верифікованої наукової інформації про поширення видів, і тому можливість відобразити ваші спостереження в ньому значно збільшує вірогідність що вони будуть використані науковцями з різних держав. Тим більше, GBIF надає можливості пошуку даних одночасно по всіх трансльованих до його системи наборах даних, тож науковцям простіше шукати лише там, а не звертатись до кожного джерела окремо. На цей час про Україну опубліковано 2 512 731 записів про спостереження живих організмів. Щодня доступних для перегляду й аналізу даних стає все більше.
Серед цих даних є й інформація, зібрана проєктами “громадської науки”, такими, як iNaturalist. Саме про цю частину даних ми хочемо поговорити, адже Ви можете зробити не лише так, щоб спостережень як таких було більше, але й щоб вони гарантовано потрапляли до GBIF. Основною умовою передачі спостереження з iNaturalist до GBIF є отримання ним статусу “дослідницький рівень”. Це відбувається, коли щонайменше два користувачі підтвердять визначення виду. Щоб Ваші спостереження отримували такий статус можна зробити чимало. Перш за все докази, які підтверджують ваше спостереження (фото чи аудіофайли), що завантажуються на iNaturalist мають бути достатньо якісними для визначення. Наприклад, для деяких таксономічних груп необхідні детальні зображення певних частин організму. Як врахувати такі особливості – поцікавтесь самостійно у спеціалістів (деякі поради опубліковані й у нас).. Окрім того, Ви можете шукати дослідників, що допоможуть Вам визначити спостереження, самостійно розбиратись і розвиватись, додатись в тематичні проєкти (в iNaturalist існують вільні для приєднання проєкти для визначення птахів, молюсків, навіть окремих груп комах, пір’я птахів, слідів ссавців, тощо).
Проте, якщо ми подивимось на статистику українських спостережень дослідницького рівня на iNaturalist, їх там буде 735 280 з понад мільйона наявних спостережень. Але поглянувши скільки з них потрапили на GBIF… ми побачимо лише 593 620 записів. Куди ж поділись ще понад 100 000 спостережень (більше 10% від усіх підтверджених українських спостережень), які є на iNaturalist, але вже відсутні серед даних експорту iNaturalist на GBIF?
Ми знайшли відповідь на це питання. Візьмемо для прикладу ось таке спостереження, воно наявне також і на GBIF. Тобто кожен, хто буде шукати точки знахідок кручених паничів, які вже крім прикрашання парканів, стали в Україні інвазійним видом – знайде їх у глобальній базі.
А ось, наприклад, це спостереження агріопи тигрової, як і всі спостереження його авторки – не потрапляє на GBIF.
Секрет у авторських правах, тобто правилах, які користувачі iNaturalist самі встановили для повторного використання своїх даних. Для того, щоб спостереження по отриманні Research Grade потрапило до GBIF, воно має мати один з трьох варіантів ліцензування, як вказано у поясненні до пункту “ліцензування” налаштувань профілю: “Наприклад, ми включаємо записи, ліцензовані No Copyright (CC0), Attribution (CC BY) та Attribution–NonCommercial (CC BY–NC) в архів, який ми створюємо для Глобальної інформаційної системи з біорізноманіття (GBIF) – міжнародної міжурядової організації, яка збирає та розповсюджує інформацію про біорізноманіття з усього світу“.Ми припускаємо, що багато користувачів iNaturalist, відкривши для себе прекрасний новий світ спостережень за природою та спільноти однодумців, не читали уважно під час реєстрації довгі правила користування та не замислювалися над питанням ліцензування даних. Визнаємо – ми також. Тож закликаємо Вас перевірити, як саме зазначено ліцензію за промовчанням саме у вашому профілі iNaturalist, і за необхідності вказати один з типів ліцензії, сумісний з GBIF. Для цього зайдіть в налаштування профілю та у розділ “вміст та відображення” (як ви знаєте, iNaturalist перекладений українською і розібратись буде легко).
Крім цих варіантів там є й інші. За необхідності, Ви можете встановити той чи інший тип ліцензії на окреме спостереження, незалежно від того, яка ліцензія вказана як вибір за замовчування у Вашому профілі. На цей час українські користувачі встановлюють різні варіанти ліцензування. Тож 100 000 записів “губляться” і не відображаються у всесвітній мережі GBIF, щоб звідти прокласти, так би мовити, стежку, до опублікованого Вами на iNaturalist спостереження.