Інвазійні види дерев – одна з головних загроз біорізноманіттю. Про це говорять науковці та політики самого високого рангу. Наприклад, проблема інвазійних видів звучала минулоріч на зустрічі сторін Конвенції з охорони біорізноманіття в Монреалі.
В Україні законодавство про інвазійні види м’яко кажучи недосконале. Наприклад, Лісовий кодекс забороняє лісівникам саджати інвазійні види дерев. Але офіційного переліка таких видів в Україні немає, тому лісівники “забивають” на вимоги законодавства.
Зовсім скоро почнеться весняна лісокультурна кампанія, тобто масова висадка дерев у лісах. Ми вирішили проаналізувати, що і скільки садитимуть лісівники.
Нам вдалося отримати офіційні дані про висадку дерев в 11 областях. І здається, що лісівники задумали перетворити ліси на дендропарк дерев-чужинців. За нашими підрахунками, цієї весни лісова галузь планує висадити як мінімум мільйон інвазійних дерев! Якщо точно, 1100258 штук.
Що саджатимуть? Головні улюбленці лісівників – дуб червоний та горіх чорний, яких планують посадити приблизно 600 та 500 тисяч штук, відповідно. Не забувають лісівники і про робінію звичайну (акацію білу), плануючи виділити майже 150 гектарів під її природне поновлення.
Рекордсменами з висадки інвазійних дерев є Черкаська, Вінницька та Київська області. На жаль, ми поки не маємо статистики по інших областях, таких як Одеська чи Дніпропетровська, хоча там інвазійні дерева також люблять.
Лісова галузь завжди каже, що висадка інвазійних дерев є безальтернативною, бо нічого більше не росте. Але, за статистикою, одні області чи навіть лісгоспи масово саджають чужинців, а сусідні – прекрасно обходяться здебільшого нашими, місцевими деревами.
Наприклад, Кіровоградська область, на відміну від сусідніх Вінницької та Черкаської, якось виживає без інвазійних дерев. Чи Тетерівський лісгосп на Київщині, який також використовує лише місцеві дерева, на відміну від сусідніх Поліського та Іванківського лісгоспів.
Як припинити висадку інвазійних дерев у лісах? Дуже просто. Прямо зараз Міндовкілля працює над офіційним переліком інвазійних видів дерев, які буде заборонено саджати в лісах. Лісова галузь шалено пручається і робить все можливе, щоб такі види як дуб червоний, робінія чи горіх чорний до переліку не потрапили. Але ці та інші види мають бути заборонені. Сподіваємось на адекватне рішення Міністерства.