Знаєте, що таке поступова рубка? Це коли дерева на ділянці рубають не всі одночасно (як при суцільній рубці), а за кілька прийомів. Між прийомами поступової рубки проходить від 4 до десятків років. Тому дерева, які залишилися, встигають розкидати навколо насіння, з якого виростають нові деревця. Як наслідок, після кінцевого прийому поступової рубки на ділянці вже є молоді дерева, їх не потрібно саджати.
Вважається, що поступові рубки менш згубні для біорізноманіття, ніж суцільні (менш згубні не значить “зовсім не згубні”). Саме тому керівництво лісової галузі України постійно розказує про планомірний перехід з суцільних рубок на поступові.
Але поступові рубки дещо кращі за суцільні, тільки якщо вони дійсно поступові. А не так, як в Хустському лісгоспі, що на Закарпатті.
У відповідь на наш запит Хустське ЛДГ повідомило, що з початку 2022 року провело або планує провести поступові рубки на як мінімум 9 ділянках. Проблема з цими рубками в тому, що проводяться вони… в один прийом. Тобто фактично мова йде про суцільну рубку
Чому так відбувається? Бо в букових та деяких інших лісах Карпат закон не дозволяє проводити суцільні рубки. Але і поступову рубку лісгосп провести теж не може, бо ліс на ділянках занадто розріджений – часто внаслідок санітарних рубок минулих років – і це теж суперечить закону.
Виходить, що на деяких ділянках лісгосп хотів би рубати – але не може. І доводиться викручуватися, називаючи суцільну рубку поступовою.
Хоча закон чітко каже, що поступові рубки – рубки, під час яких передбачається вирубка деревостану за кілька прийомів.
Більш глобальне питання в іншому. Держлісагентство постійно розказує про відмову від суцільних рубок на користь поступових. Скільки серед цих поступових рубок таких, що нічим не відрізняються від суцільних? Ми намагалися це дізнатися, однак ні в Івано-Франківській, ні у Львівській областях повної відповіді на запитання не отримали. Можливо, там теж є однодумці Хустського лісгоспу.