Історія почалася майже чотири роки тому. Історик заповідника «Глухів» Олександр Мірошніченко, краєзнавець Олександр Ланін та місцевий активіст Максим Конюх вирішили відновити пам’ятку архітектури, усипальницю Шечкових. І наш експерт-геоботінік Сергій Панченко звернув увагу на те, що усипальниця знаходиться у старовинному парку.
Щоб обговорити питання збереження пам’яток історії та архітектури, організували семінар у Національному заповіднику «Глухів», де оприлюднили наукове обґрунтування створення парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва «Воргол». Кілька разів на рік активісти проводили толоки з обов’язковим сортуванням та здачею сміття на переробку. За ініціативи Максима Конюха та підтримки Кролевецької міської ради відбувся фестиваль живої історії «Воргол», а минулого року Максим організував екотабір для місцевих дітей та дітей переселенців. І парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва був створений.
Разом ми довели місцевій владі, що подібна робота потрібна і сприяє розвитку Кролевецької громади. Олександр Мірошніченко у своєму Facebook прямо з передової на Донеччині написав: «Ми створили природний парк в селі Воргол! Це була одна з моїх мрій!».
У парку представлений природний деревостан, притаманний місцевим лісам. На високу природоохоронну цінність території вказує багатий видовий склад ярусу трав, де представлені типові домінанти та 7 видів весняних ефемероїдів, з яких ряст проміжний охороняється на рівні області. У парку збереглися будівлі поміщицької садиби, простежуються елементи ландшафтного парку, збереглися окремі старі дерева. Рекреаційне значення парку визначає розташований поруч став − популярне місце відпочинку. Облаштування місць відпочинку дозволить посилити рекреаційну привабливість території.
«Ми пройшли чималий шлях до отримання парком статусу. Це і масові толоки жителів села, коли з хащів зі смітниками почав вимальовуватися колишній “панський сад”, і сюжети на Суспільному телебаченні з мільйонними переглядами, і таємничі відеоролики про привидів та середньовічних красунь, і історичний фестиваль з тисячами гостей… Особлива заслуга в цьому належить Сашку Мірошниченку, який весь час вірив в успіх. Будемо намагатись і далі розвивати цей об’єкт, який має стати родзинкою туристичних маршрутів», − радіє Максим Конюх.
Створення парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва «Воргол», де розташовується один з осередків мережі «Шлях», надає більшої туристичної привабливості цьому давньому селу в межах Сеймського регіонального ландшафтного парку.
Проєкт «Мережа інформаційно-рекреаційних центрів підтримки природно-заповідних територій як складова відновлення та управління екосистемами громад» реалізує ГО «Українська природоохоронна група» за сприяння Програми розвитку ООН в Україні в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Уряду Швеції.
Фото Максим Конюх