Північний схід України має надзвичайний туристичний і природоохоронний потенціал. Саме тут, навколо гетьманських резиденцій у Батурині та Глухові, в XVII-XVIII ст. був центр української культури. Це край із давньою історією, підтвердженням чого є оспівані в «Слові о полку Ігоревім» події в Новгороді-Сіверському й тисячолітні міста Ромни та Путивль.
Найдавніші пам’ятки краю споруджені ще за скіфських часів уздовж Ворскли та Сули, але поселення по Десні та Сейму тут були ще з палеоліту.
За роки незалежності України тут вдалося створити великі природоохоронні території − Деснянський біосферний резерват, який є частиною світової мережі в межах ЮНЕСКО «Людина і біосфера», Сеймський регіональний ландшафтний парк, Гетьманський національний природний парк і Національний природний парк «Слобожанський». Найстарішою заповідною територією є «Михайлівська цілина» – ділянка нерозораних лучних степів.
Природна та історико-культурна спадщина може сприяти сталому розвитку громад. Традиційний напрям для цього – туризм. На часі розвиток і популяризація новітніх підходів до збереження довкілля (чому б не залучати волонтерів та інші зацікавлені сторони до роботи поліфункціональних природоохоронних територій – національних природних парків, біосферного резервату та регіонального ландшафтного парку; створювати нові?).
Саме тому ми створюємо Мережу інформаційно-рекреаційних центрів підтримки природно-заповідних територій як складову відновлення та управління екосистемами громад. Мережа простягається від Новгорода-Сіверського до Краснокутська й охоплює Стародубщину, Сіверщину, Наддніпрянщину та Слобожанщину. По суті, це багатоденний туристичний маршрут.
Назвали ми Мережу «Шлях». І хоч чумаки надавали перевагу волам, символом Мережі є кінь – важлива для збереження лісових і степових екосистем тварина, яка, на жаль, витісняється із селянських господарств сучасними технічними засобами.
Утім, Мережа – це не лише туристичний маршрут, але й платформа для співпраці та обміну досвідом. Наразі до Мережі увійшли найрізноманітніші заклади, зокрема національні природні парки «Деснянсько-Старогутський», «Гетьманський» і «Слобожанський», історико-культурні заповідники «Слово о полку Ігоревім» та «Посулля», відділення Українського степового природного заповідника «Михайлівська цілина», біостаціонар «Вакалівщина» Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка, Конотопський професійний аграрний ліцей, заклади культури Березівської громади, приватні ініціативи. Тут є можливості для організації різноманітних заходів і впровадження цікавих підходів.
Завершити формування Мережі плануємо до літа, коли в осередках відбуватимуться перші заходи. На жаль, значна частина маршрутів неможлива через постійні ворожі обстріли на півночі Новгород-Сіверського та Шосткинського районів. Водночас ми віримо й наближаємо перемогу, тому сподіваємося, що наша Мережа стане чудовим форматом для єднання, а після перемоги – платформою для відновлення та розвитку громад.
Проєкт «Мережа інформаційно-рекреаційних центрів підтримки природно-заповідних територій як складова відновлення та управління екосистемами громад» реалізує ГО «Українська природоохоронна група» за сприяння Програми розвитку ООН в Україні в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Уряду Швеції.
#UNRPP