Президент України Володимир Зеленський відзначив законопроект 4461 “Про території Смарагдової мережі” як надзвичайно важливий та пріоритетний. Про це на засідання погоджувальної ради 15 червня 2021 року (https://www.rada.gov.ua/video/rada-tv/64430.html) повідомив Перший заступник Голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук (відео: https://cutt.ly/TnHvTBE).
Нагадаємо, що законопроект 4461 “Про території Смарагдової мережі” був зареєстрований за авторством 59 народних депутатів у грудні 2020 року. Він покликаний виконати одне із зобов’язань України щодо Угоди про асоціацію з ЄС – створити мережу природоохоронних територій та впровадити положення Директиви № 2009/147/ЄС про збереження диких птахів та Директиви № 92/43/ЄС про збереження природних оселищ та видів природної фауни і флори. Він також має на меті виконати зобов’язання України згідно з Конвенцією про охорону дикої флори та фауни й природних середовищ існування в Європі (Бернська конвенція).
Законопроект спрямований на створення правових умов щодо належного функціонування територій Смарагдової мережі та врегульовує питання відносин щодо створення територій Мережі та охорони видів флори і фауни й природних оселищ, особливо тих, яким загрожує зникнення, вразливих та ендемічних. Це не заповідання в класичному стилі! Смарагдова мережа передбачає конкретні заходи, спрямовані на охорону окремого виду чи оселища.
Функціонування Мережі є вагомим внеском у збалансований розвиток держави, екологічною складовою на рівні із соціальною та економічною, що дозволить запобігти численним екологічним катастрофам, які в останні роки стаються дедалі частіше через нераціональне господарювання й знищення природних екосистем і приносять величезні економічні збитки.
Обмеження, які запроваджуються на цих територіях, часто незначні й враховують потреби конкретного виду чи природного оселища, а традиційний спосіб землекористування не забороняється, а навпаки підтримується.
Голосування законопроекту у 1 читанні призначене на 29 червня 2021 року.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety . Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».