На території нашої держави є рідкісні види тварин та рослин, які перебувають під загрозою зникнення. Кожен з них – унікальний та прекрасний. Більшість з них охороняються на рівні Європи.
Україна взяла на себе зобов’язання зберегти ці види. Для їх збереження створюється Смарагдова мережа – території, де держави охороняють види, що потребують захисту на європейському рівні. Щороку кожна з країн звітує про результати охорони таких видів. Утім, в Україні всі ці види зможуть отримати реальний захист лише з ухваленням Закону “Про території Смарагдової мережі”, який уже зареєстровано у Верховній Раді України. Ми розкажемо про 26 унікальних видів України, для збереження яких створюється Смарагдова мережа.
Знайомтеся – сиворакша. Цей рідкісний вид птахів є одним з найбільш яскравих у нашій державі. Позмагатись з цим видом за яскравістю оперення, властиву хіба птахам тропічних широт, в Україні може лише рибалочка та бджолоїдка. У дорослого птаха в забарвленні переважає яскравий зеленкувато-синій колір, передній край крил фіолетово-синій.
Сиворакша – перелітний птах, який наприкінці літа вирушає зі степової зони Євразії аж до південної Африки. В Україні, переважно в Степовій зоні, сиворакша гніздує й виводить пташенят. Гнізда розміщуються в норах у урвищах, нерідко поряд з норами не менш яскравих, але більш поширених бджолоїдок. Полює на відкритих ділянках у степу, де ловить великих комах. Тому для існування птаха вкрай важливим є збереження природних біотопів.
Переважна більшість місць, де трапляється сиворакша, включені до Смарагдової мережі або номіновані для включення у неї. Утім, до ухвалення Закону України “Про території Смарагдової мережі” запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ цього унікального виду неможливо. Адже степи як так і не мають охоронного статусу і стрімко знищуються. Щороку таких територій меншає, тож ми з нетерпінням очікуємо на ухвалення закону в 2021 році! Від цього кроку залежатиме не лише охорона видів, які зникають, але й імідж нашої держави на міжнародній арені, зрушення на шляху до євроінтеграції та, можливо, найголовніше – добробут місцевого населення, що напряму залежить від збереження дикої природи.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».