На території нашої держави є рідкісні види тварин та рослин, які перебувають під загрозою зникнення. Кожен з них – унікальний та прекрасний. Більшість з них охороняються на рівні Європи.
Україна взяла на себе зобов’язання зберегти ці види. Для їх збереження створюється Смарагдова мережа – території, де держави охороняють види, що потребують захисту на європейському рівні. Щороку кожна з країн звітує про результати охорони таких видів. Утім, в Україні всі ці види зможуть отримати реальний захист лише з ухваленням Закону “Про території Смарагдової мережі”, який уже зареєстровано у Верховній Раді України. Ми розкажемо про 26 унікальних видів України, для збереження яких створюється Смарагдова мережа.
Знайомтеся – кулик-довгоніг, рідкісний вид птахів у нашій державі.
Цього птаха не можливо сплутати з жодним іншим у фауні України. Його контрастне біло-чорне шлюбне забарвлення й непропорційно довгі червоні ноги запам’ятаються кожному, хто хоча б раз його побачить.
За різними оцінками, чисельність виду в Європі становить 37-64 тис. пар. На території України гніздиться близько 4-5 тис. пар. Більшість з них мешкає вздовж Азово-Чорноморського узбережжя. Але одним з відомих винятків із цього правила є Дніпропетровщина, де кулик-довгоніг гніздиться на невеликих водоймах. Чисельність виду скорочується через вплив людини: випасання худоби і розвиток рекреації в місцях гніздування, різкі коливання рівня води у водосховищах, забудову й розорювання кормових і гніздових біотопів, фактор непокою під час гніздування, хімічне забруднення середовища.
Переважна більшість місць, де зустрічається кулик-довгоніг, включені до Смарагдової мережі або номіновані для включення в неї. Утім, до ухвалення Закону України “Про території Смарагдової мережі” запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ цього унікального виду неможливо. Адже степи як такі не мають охоронного статусу і стрімко знищуються. Щороку таких територій меншає, тож ми з нетерпінням очікуємо на ухвалення закону в 2021 році! Від цього кроку залежатиме не лише охорона видів, які зникають, але й імідж нашої держави на міжнародній арені, зрушення на шляху до євроінтеграції та, можливо, найголовніше − добробут місцевого населення, що напряму залежить від збереження дикої природи.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».