Нещодавно ми аналізували звіт проекту «Городницьке родовище вапняків» (№ 20206256003 в Реєстрі з ОВД), який передбачає видобування вапняків на Тернопільщині. Ще раніше ми подавали пропозиції до цього проекту. Але розробники їх не врахували та підготували звіт з грубими порушеннями закону “Про ОВД”.
Цей звіт складається з самих парадоксів. Парадоксів, нісенітниць та помилок.
– Автори Звіту наголошують, що на території планованої діяльності наявні види з Червоної книги України, але вони не бачать проблеми в їх знищенні.
– У дослідників чомусь вилетіло з голови, що тут наявні надзвичайно важливі центри біорізноманіття – рідкісні біотопи з Резолюції 4 Бернської конвенції: E1.112 угруповання Sempervivum, Jovibarba на уламках скель та E1.2 багаторічні трав’яні кальцифітні угруповання та степи, а також деякі елементи угруповань F3.247 понтично-сарматських листопадних чагарникових заростей. Ну забули, з ким не буває.
– Автори звіту вважають, що в цих місцях численною є берегова ластівка, якої в принципі не може бути на території планованої діяльності.
– Автори взагалі не орієнтуються в наукових назвах видів, про які пишуть. Звіт рясніє помилками в назвах (приклади у фото).
– Списки рослин і тварин, яких у Звіті чимало, створені шляхом автоматичного розпізнавання відсканованого тексту, який навіть ніхто не вичитував. Невже автор може не знати, що номенклатура наукових назв видів передбачає назву роду та виду, тобто два слова, а не наприклад: car duel is carduelis? До того ж, у різних місцях ті ж самі назви рослин написані по-різному.
Утім, мусимо визнати, що автори досить винахідливі. У звіті він пише, що для уникнення загибелі тварин під час проведення видобувних робіт слід застосовувати біоакустичні засоби відлякування пернатих. Які саме види слід відлякувати? Усі? Якої потужності апаратуру потрібно використовувати для таких заходів? Утім, на цій же сторінці автори самі згадують, що в період розмноження птахів не можна розлякувати. Тобто розлякувати одночасно і заборонено, і рекомендовано Звітом! Дивина!
Перелік цих перлів можна продовжувати… Ми ж уже надіслали до Управління екології Тернопільської ОДА наші зауваження. Сподіваємося, відомство надасть негативний висновок або відправить проект на додаткову ОВД.
! Уся територія планованої діяльності є територією проєктованого заказника «Музикова скала-2». Клопотання про створення заказника погоджене і Міндовкіллям і Тернопільською ОДА. І це не випадково, адже тут зафіксовано 11 рідкісних видів, занесених до Червоної книги України (в тому числі реальне поселення пугача).