Один з багатьох видів рубок в Україні – це рубки переформування. Теоретично це позитивна штука. Бо такі рубки мають перетворити штучний одновіковий ліс (умовну ялинку чи сосну рядочками) на ліс, схожий на природний. Для цього раз на певну кількість років вибірково рубають окремі дерева, а частину дерев підсаджують.
Але в Україні блага ідея перетворюється у схему. Бо рубки переформування дозволені там, де більшість інших видів рубок заборонені. Наприклад, «переформовувати» можна заповідні ліси. Цим і користуються львівські лісівники.
Так, Сколівський лісгосп планує в найближчі роки «переформувати» 306,5 га, отримавши 18300 кубометрів деревини. Щоб уявити – це приблизно 450 фур деревини!
Звісно, рубати планують і природні ліси, які не потребують переформування. Приміром, у заказнику «Зелемінь» рубками переформування планують нищити різновіковий мішаний ліс на висоті 900 метрів, де ростуть 150-річні буки та ялиці!
Такі ліси не потребують втручання людини, тим паче коли мова йде про природно-заповідний фонд.
Заплановані Сколівським лісгоспом рубки ще й суперечать законодавству. Бо зараз рубки переформування дозволені лише в лісах, де всі дерева одного виду й віку. Кажемо «зараз» не просто так: Держлісагентство планує прибрати цю норму в нових правилах рубок.
Сколівський лісгосп – не перший, хто маніпулює з рубками переформування. Лісова галузь про це знає, але не втручається. Отже, підтримує. Тому не лишається нічого іншого, крім як заборонити такі рубки в заповідних лісах та лісах природного походження. Зробити це можна прямо зараз, коли розробляються нові правила рубок. Закликаємо Міндовкілля це зробити!