Улітку ми вже писали про пилову бурю на Запоріжжі. Піщана буря – поширене природне явище в пустелях і напівпустелях. Але в Україні немає пустель! Останнім часом частота буревіїв зростає, і тепер піщану бурю зафіксували в кліматичних зонах Полісся і Лісостепу. Масштаби пилової бурі вражають не лише тим, що таке природне явище є не типовим для України.
По-перше, пилова буря переміщувалась з заходу на схід, тобто рухаєтьяс вона не з типово посушливих регіонів. По-друге, усе відбувалось у межах природних зон Полісся і Лісостепу. По-третє, пилова буря відбулася в потенційно найбільш вологий період року (коли північ і центр України мають переживати пік весняних повеней).
Чи є це сигналом до ще масштабніших катаклізмів у найближчі тижні та місяці? Поки важко сказати. Утім, зрозуміло, що причиною пилових бурь поза кліматичними зонами пустель та напівпустель є розорювання природних територій.
Україна є лідером в Європі за часткою розораних земель. 54% площі нашої держави займають переорані землі. Відсутність природної трав’янистої рослинності та щорічне переорювання ґрунту призводять до того, що ґрунт втрачає свою природну структуру й уже не може протистояти дії вітру. Щороку масштаби розорювання зростають, незважаючи на те, що законодавство вимагає вивести з обробітку принаймні 15% орних земель.
Учорашня буря є найкращою ілюстрацією того, що наша кампанія проти розорювання природних луків і степів є більш ніж своєчасною реакцією на екологічні загрози, які нам доведеться побачити в найближчі місяці, і тим більше роки. Якщо ви хочете щось змінити, долучайтеся.
Адже найкраще, що можна зробити, щоб переораний ґрунт завтра не опинився в сотнях кілометрах від наших полів – зупинити нові розорювання, вивести з обробітку всі ділянки на схилах та максимально збільшити строкатість агроландшафту, повернувши приролний стан максимальній кількості ділянок.
Наостанок слід пригадати, що з 1966 року ніхто в нашій країні не поновлював мережу полезахисних лісосмуг.
Фото Сергій Волков