З минулого року наша Група має статус паблішера у світовій базі даних біорізноманіття GBIF. Такий статус можуть отримати наукові організації та установи, що мають дані про біорізноманіття.
Лекцію нашого колеги Олега Прилуцького в Інституті зоології імені І. Шмальгаузена ми допомагали організувати ще в 2019 році. Але ми зацікавлені не лише в поширенні відкритих знань про біорізноманіття, ми самі розпочали оприлюднювати дані про зустрічі видів на території України.
Наразі ми опублікували 35 наборів даних, які загалом містять 126 736 знахідок рослин, грибів та тварин, більшість з яких є знахідками рідкісних видів або таких, що охороняються Червоною книгою України або міжнародними природоохоронними угодами. Поки ми перебуваємо на 4-му місці серед 286 установ з усього світу, що до цього часу публікували набори даних на GBIF (і на почесному 2 місці серед українських: після Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного).
Такі відомості про рідкісні види (і не лише рідкісні) є важливими науковими публікаціями, які використовуються фахівцями (із цитуванням використаних наборів даних), а також можуть ефективно використовуватись при лісовпорядкуванні й оцінці впливу на довкілля. Ми вже маємо випадки, коли опубліковані на GBIF дані ставали причиною для заборони шкідливої для природи діяльності.
Плануємо до кінця року завантажити щонайменше ще 70 000 записів про зустрічі видів. З цією метою з самого початку року тривають експедиції в різних регіонах України, під час яких ми документуємо. Крім того, ми готові надати допомогу в публікації відомостей на GBIF науковцям, що мають дані про знахідки будь-яких видів живих організмів, що мають визначені дати і геолокацію.
Довідка:
GBIF: The Global Biodiversity Information Facility є найбільшим у світі агрегатором відкритих даних з біорізноманіття, що наразі містить понад півтора мільярди спостережень з понад 55,6 тисяч наборів даних, опублікованих 1630 науковими установами або проєктами громадської науки з усього світу. На цей час GBIF містить 1,6 мільярда записів про знахідки живих організмів на нашій планеті. Кожен набір даних є окремою науковою публікацією, якій надається DOI, що дає змогу автоматично відстежувати цитування, навіть якщо хтось процитував хоча б одне спостереження з набору даних. Понад 5200 наукових рецензованих статей цитують дані з GBIF, посилаючись на авторів даних, що їх тут опублікували.
Фото: Максим Гаврилюк