Протягом 2018-2019 років Українська природоохоронна група була партнером у проекті «Розвиток громадських екологічних організацій та їх співпраці для розширення мережі Емеральд в Україні», що реалізовувався спільно з Фундацією Природна Спадщина (Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Польща) та співфінансувався Польсько-Американським Фондом Свободи в рамках програми RITA – «Зміни в регіоні», яку реалізує Фонд «Освіта для демократії».
Основними заходами проекту стали навчання для професійних біологів та освітні семінари для студентів. Також була видана та поширена навчальна література. Проект став вже другим після подібного проекту 2017-2018 років і показав динаміку залучення науковців до роботи по розвитку мережі Емеральд. Нагадаємо що торік нами було проведено 9 тренінгів для науковців у обласних центрах, які відвідали понад 400 фахівців. Після цього, понад 60 науковців долучились до розробки нових сайтів тіньового списку мережі Емеральд. Вже у 2018-2019 році залучення цих людей призвело до розробки понад 150 нових сайтів, 106 з яких вже цього року були подані Україною до Секретаріату Бернської конвенції для включення у Мережу у 2019 році. Крім того, семінари, поведені у 2017 році сприяли розробці Департаментом екології та природних ресурсів Донецької області науково-популярного видання «Смарагдова мережа Донеччини», підготовку якої доручили нашій команді.
Проект, який завершується зараз, став логічним продовженням попередньої діяльності нашої команди в цьому напрямку. Зокрема, ми навчали тих науковців, які долучились до роботи по розвитку національної мережі Емеральд після першого проекту, та проводили обмін досвідом з колегами з Польщі. Також, ми провели серію просвітницьких заходів студентів, майбутніх науковців. Частина студентів зацікавились новим напрямком та обрали Емеральд темами своїх курсових та дипломних робіт.
Особливою частиною проекту стала серія тренінгів (загалом 11) для підвищення інституційної спроможності та професійного рівня громадських природоохоронних організацій, який відвідали понад 80 представників неурядових організацій зі сфери охорони довкілля та природи. Всі тренінги були оформлені у вигляді відеозаписів та розміщені нами в соцмережах та відеохостингу Youtube. Окремо було підготовлено відео-урок з користування програмою SDF-manager, за допомогою якої здійснюється ведення бази Емеральд.
Посібник по розробці нових територій Емеральд поширений серед фахівців і установ природно-заповідного фонду накладом 500 примірників. Ще біля 2000 осіб ознайомились з посібником в електронному вигляді. Також, видано 100 примірників специфічного видання – другої частини територій, що пропонуються до включення у Емеральд, до написання якого залучились 43 фахівця.
В рамках проекту відбулось три начальних семінари для науковців, під час яких відбулись тренінги з визначення та картування оселищ, розробки нових сайтів Емеральд тощо.
В червні 2018 наачальний семінар пройшов у м. Немирів Вінницької області. Навчання пройшли 34 науковця, кожен з яких є спеціалістом по різним групам флори і фауни. В результаті було підготовлене обгрунтування створення нового сайту Емеральд у долині р. Південний Буг у Вінницькій області. Фактично, була здійснена спроба експрес-інвентаризації біорізноманіття. Частина учасників передала дані інвентаризації флори і фауни в паперовому вигляді, але частина – через картографічний веб-додаток, що був створений спеціально для тренінгу та заповнювався учасниками під час тренінгу за допомогою смартфонів .
1-5 травня 2019 року учасники проекту провели виїздну зустріч по обміну досвідом до наших колег з Польщі – Фундації Природна Спадщина. Зустріч відбулась на території майбутнього національного парку «Турницький», над створенням якого працює Фундація. Найважливішою стала участь у зустрічі провідного польського фахівця з створення та менеджменту території мереж Емеральд та Натура 2000 – Павла Павлачика (Klub Przyrodników). Яким чином вже зараз використовувати процедуру ОВД для охорони смарагдових територій; як готувати менеджмент-плани, проводити інвентаризацію та моніторинг видів і оселищ; якими є європейські підходи до підзаконних нормативних актів з охорони природи – все це лише незначний обсяг питань, задати які ми змогли польським експертам.
10-14 травня 2019 року відбувся польовий семінар з визначення оселищ Резолюції 4 Бернської конвенції та комплексна експедиція до північної Кіровоградщини. Метою семінару було навчання біологів з польового визначення оселищ. Локація семінару була спланована таким чином, щоб в ході навчання здійснити виявлення територій, перспективних для заповідання та для створення об’єктів мережі Емеральд (Смарагдової мережі). Учасники заходу базувались у м. Чигирин, в Чигиринському відділенні Уманського юридично-економічного коледжу, за що висловлюємо щиру подяку керівництву навчального закладу.
Основним об’єктом наших досліджень в рамках польового семінару стали балкові комплекси лучних степів та заболочених долин малих річок. Природні території, обстежені нами, є притулком популяцій багатьох рідкісних видів тварин і рослин. Та і самі оселища, якими зайняті урочища, охороняються в Україні Резолюцією 4 Бернської конвенції. Для їх охорони, зокрема, розбудовується мережа Емеральд. Такими рідкісними оселищами є лучні степи (оселище типу Е1.2), мокрі або вологі евтрофні і мезотрофні луки (E3.4), прирічкові чагарники (F9.1), прирічкові вербові ліси (G1.11), степи заростаючі лісом (X18) та інші (деталі щодо даних типів оселищ можна вивчити у спеціальній публікації на нашому сайті). Ці, колись звичайні ландшафти центральної України в наш час практично неможливо зустріти, оскільки майже всі степи розорані, а маже всі долини річок перегороджені багатьма греблями та перетворені на мережу штучних ставків. Можна сказати, що саме ці оселища і є звичними ландшафтами, образ який формує картину української природи, описаної у віршах Тараса Шевченка, народних піснях тощо.
Результатами експедиції стали:
- Підвищення кваліфікації учасників, що представляють різні наукові установи (до участі в експедиції та її організації долучились члени UNCG та інші науковці з багатьох наукових організацій: Інститутів ботаніки та зоології НАН України, Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Канівського природного заповідника, Національного університету біоресурсів та природокористування, Західноукраїнського орнітологічного товариства та Інституту еволюційної екології НАН України).
- Виявлення нових відомостей щодо поширення видів Червоної книги України та Резолюції 6 Бернської конвенції, що будуть використані цього ж року, для підготовки Червоної книги України.
- Для всіх територій, обстежених під час експедиції, розпочато підготовку обґрунтувань для створення нових територій природно-заповідного фонду та нових сайтів мережі Емеральд.
Виконуючи цей проект, члени команди UNCG популяризували Емеральд на різних заходах – прес-конференції у м. Кривий Ріг (відео 1, 2); під час Школи молодих прироооохоронців, що відбувалась у національному природному парку «Слобожанський» (17 осіб, фото: https://goo.gl/EBceQF); під час конференції «Екологія техногенного регіону» у м.Краматорськ (87 осіб); конференції молодих вчених-зоологів, що відбувалась в Інституті зоології імені І.І.Шмальгаузена НАН України (65 молодих зоологів. Фото: 1, 2) та під час Конференції щодо транскордонних річок України і Білорусі у м. Світлогорськ (Республіка Білорусь, 32 учасника, фото).
Крім того, команда проекту стала учасниками розробки проекту Закону України “Про території Смарагдової мережі”, що перебуває нині на етапі затвердження; Створили Базу даних Смарагдової мережі, у відповідності до вимог Бернської конвенції, що перебуває в процесі затвердження; створили веб-додатки бази даних Смарагдової мережі України та започаткували таким чином національний веб-ресурс щодо Смарагдової мережі. За пропозиціями від України, у тому числі за участі членів UNCG, було внесено три нових типи оселищ до Резолюції 4 Бернської конвенції: E1.13 Continental dry rocky steppic grasslands and dwarf scrub on chalk outcrops / Континентальні остепнені трав’яні і чагарничкові угруповання на відслоненнях крейди; G3.4G Pinus sylvestris forest on chalk in the steppe zone / ліси Pinus sylvestris на крейді у степовій зоні; X36 Depressions (pody) of the Steppe zone / Депресії (поди) степової зони. Також було прийнято рішення змінити визначення типу G1.7 Thermophilous deciduous woodland / Термофільні листопадні ліси так, щоб до його складу увійшли фісташкові рідколісся, і типу H6 Recent volcanic features / Недавні вулканічні утворення, щоб можна було до нього віднести грязьові вулкани. І нарешті найбільшим надбачнням членів команди проекту стало видання Національного каталогу біотопів України, авторський колектив якого майже повністю склали учасники тренінгів, проведених нами під час першого етапу проекту RITA.
Наша активність щодо розвитку мережі Емеральд (Смарагдової мережі) – це лише перший етап у формуванні сучасної європейської системи охорони природи в Україні. Наразі, нам заважає відсутність європейського законодавства, членства в ЄС та й навіть власного національного закону про Смарагдову мережу. Проте, ми здійснюємо кроки в напрямку подолання перешкод.