На початку липня 2019 року начальником відділу науки та моніторингу Національного природного парку «Гомільшанські ліси» Станіславом Вітером було проведено обстеження території проектованого Національного природного парку «Приірпіння та Чернечий ліс» в межах Боярського району Київської області.
Основними завданнями досліджень були: отримати додаткові дані з видового складу фауни та флори цієї території, провести обстеження оселищ Бернської конвенції (які саме оселища представлені, наскільки добре вони збережені на території проектованого НПП), розробити менеджмент-план території (менеджмент-план об`єкту мережі Емеральд та рекомендації до «Проекту організації території Національного природного парку «Приірпіння та Чернечий ліс»).
Серед мальовничих ландшафтів Приірпіння нами було виявлено низку рідкісних оселищ, таких як старі мішані ліси, старі діброви та чисті лісостепові бори, заболочені вільхові ліси, заплавні луки та зарості вербових чагарників. Раритетні флора та фауна включають лісові та лучні орхідеї, рідкісні плауни та папороті, вовчі ягоди пахучі, деяких рідкісних комах (махаон, подалірій, бджоли-теслярі, синявець Альцет), серед рептилій – мідянка європейська, з ссавців – горностай, а також низку регіонально та глобально рідкісних, вразливих видів птахів: лелеку чорного, підорлика малого, луня лучного та шуліку
чорного.
Нами також було розроблено цікаві маршрути та екологічні стежки (траси маршрутів, інформаційний супровід – інформаційні стенди для маршрутів та екостежок) територією проектованого НПП «Приірпіння та Чернечий ліс». Це дозволить відвідувачам Парку ознайомитись з його ландшафтним та біологічним різноманіттям, поспостерігати за птахами та іншими тваринами не завдаючи шкоди природному середовищу і не турбуючи тварин. Особливу цікавість представляють ділянки заплави р. Ірпінь, між с. Жорниця та с. Перевіз, долина р. Притворка, Йосипівський ставок, старі ліси Жорницького та Дзвінківського заказників, а також ліси між с. Перевіз та с. Дзвінкове. Розвиток туристичної інфраструктури (туристичний комплекс «Перлина Дзвінкова», готелі «Дача», «Заброди» та «Villa tortilа») сприятимуть розвитку туризму в регіоні, а наявність охоронних ландшафтів потребуватиме дбайливого та обережного ставлення до природи та відання переваги розвитку ощадливого «зеленого туризму», birdwatching та інших напрямків регульованої туристичної активності.
Додатки:
Боярські ліси. режим територій (PDF).
Боярські ліси. штучні гніздівлі для птахів (PDF).