В охороні природи процеси інколи відбуваються дуууже довго. Деякі роками, деякі – десятиліттями. Є і рекордсмени – створення нацпарку “Чорноліський” у Кіровоградській області ніяк не відбудеться вже майже сто років. Цього року Міністерство захисту довкілля має унікальну можливість поставити крапку в процесі. Якщо захоче.
Ідея заповідання масиву під назвою “Чорний ліс” на Кіровоградщині не випадкова. Чорний ліс – один з найбільших лісових масивів на межі степової та лісостепової зони. Розташовується він біля міста Знам’янка і займає площу близько дев’яти тисяч гектарів. Поряд з ним інший великий масив – Чутянсько-Дмитрівська дача, який теж планується включити до нацпарку.
У Чорному лісі багато цікавого. Наприклад, найпівденніше в Україні сфагнове болото. Або суцільні килими з проліска сибірського та навіть тюльпану дібровного, які можна побачити навесні. Або рідкісні дикі голуби-синяки, які полюбляють гніздуватися в старих дуплистих деревах.
Як і в Холодному Яру під час революційних подій 1917-1921рр. тут існувало невелике короткочасне державне утворення. Масив навіть дав назву цілій археологічній культурі – Чорноліській – яка існувала десь три тисячі років тому. Коротше кажучи, у Чорному лісі цікаво. Але з кожним роком цікавіше дедалі менше.
Причина тому – інтенсивні рубки, які проводяться місцевим Чорноліським лісгоспом. Ідея створення нацпарку кіровоградськими лісівниками категорично відкидається, хоча область пасе задніх за площами заповідних територій. Наявний у Чорному лісі заказник площею 3491 гектари не забезпечує належну охорону масиву. До того ж, у заказнику майже безконтрольно проводяться недоцільні вибіркові санітарні рубки.
Цього року існує унікальна можливість нарешті довести до кінця процес заповідання Чорного лісу. Адже саме зараз лісгоспи Кіровоградщини, зокрема й Чорноліський, розробили нові менеджмент-плани (матеріали лісовпорядкування), які мають бути погоджені Міністерством захисту довкілля. Наразі ці документи не передбачають жодного нацпарку, але передбачають рубки в межах його майбутньої території.
Буде дуже дивно, якщо Міндовкілля однією рукою погодить матеріали лісовпорядкування, адже інша рука Міндовкілля вже давно погодила створення нацпарку)
Закликаємо не погоджувати жодні матеріали лісовпорядкування, які передбачають рубки в межах проектованого нацпарку “Чорноліський”!
Фото MPF, CC BY-SA 3.0