Нещодавно Міжурядова група експертів з питань біорізноманіття та екосистемних послуг ООН (IPBES) оприлюднила свій звіт. У ньому зазначається, що близько 1 млн. видів тварин і рослин загрожує вимирання, багатьом з яких упродовж найближчих десятиліть. Вчені констатують, темпи втрати видів “від десятків до сотень разів вище, ніж це було в середньому за останні 10 мільйонів років”, і причини більшої частини втрат вказують на діяльність людини.
Так, основними чинниками втрат видів флори і фауни зазначені: скорочення місць існування видів через зміни у землекористуванні (сільське господарство, лісівництво), зміна клімату, вплив інвазійних видів, полювання та забруднення довкілля.
“В Україні найбільші історичні питомі втрати біорізноманіття спричинені заміщенням природних територій агроландшафтами, площі яких у нашій країні величезні. І врешті, від ощадності користування аграрними угіддями значною мірою залежить стан видів і напівприродних екосистем в їх межах” – зазначає Григорій Коломицев, член експертної групи з питань моделювання та сценаріїв IPBES, аналітик UNCG. “Зміна клімату, за нашими даними, хоч наразі не є найбільш значним чинником втрат біорізноманіття в Україні, але вже до 2050 року цей чинник може спричинити втрату порядка 13% видів флори і фауни України до 2050 року”.
Зростаючий рівень впливу людства на біорізноманіття, що спричиняє катастрофічні темпи втрат видів покладає все більшу відповідальність та очікування ефективності галузі охорони природи. Безумовно, це має проявлятись у розвитку мережі природоохоронних територій: об’єктів природно-заповідного фонду України і Смарагдової мережі (мережа Natura2000 в країнах ЄС). Фундаментом цього розвитку ставатиме всебічна оцінка стану екосистем і ключових видів біорізноманіття, планування найбільш ефективних, превентивних природоохоронних заходів з використанням моделювання та врахуванням можливих сценаріїв зміни землекористування.
Контакти для додаткової інформації:
Григорій Коломицев
095 072 89 61
[email protected]
Довідково:
У звіті Міжурядової групи експертів з питань біорізноманіття та екосистемних послуг містить також цілий ряд оцінок, що вказують на стан і зміни у біорізноманітті Планети.
Так, середня чисельність природніх видів у більшості основних наземних середовищ існування знизилася принаймні на 20% з 1900 року. Більше 40% амфібій, біля 33% рифоутворюючих коралів та більше третини усіх морських ссавців знаходяться під загрозою зникнення. Повна картина щодо стану комах є менш чіткою через їх пагану вивченість, але наявні докази підтверджують орієнтовну оцінку, що 10% видів комах перебувають під загрозою зникнення. Щонайменше 680 видів хребетних зникли з 16-го століття.
Повний перелік основних цифр доступні у відповідному медіа релізі IPBES.
Фото: Kotagauni Srinivas @kotagauni_srinivas